| anonim_4396 a întrebat:

Stai ce? https://www.portalinvatamant.ro/......-9389.html
Da, uniforma școlară s-ar putea sa fie obligatorie.
Ne întoarcem în perioada interbelică? De ce sa fie obligatorie până la urmă? Este incomodată și de prost gust.
Încă un minus în ce privește învățmântul românesc.
Voi ce credeți?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Un minus nu este din partea invatamantului, ci din partea multor cretini care considera ca decenta = comunism, aka "perioada interbelică"

Poti sa te consideri, poti sa nu, chiar nu imi pasa.
Au existat intodeauna discrepante intre elevii saraci si cei bogati si inca vor exista; uniformele sunt standardul universal prin care se incearca formarea decentei prin eliminarea discrepantelor si discriminarilor intr-un mediu comun.

| Alverto a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ok e opinia ta
Dar în ce constă această discriminare?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alverto):

Pentru ca eu veneam in hainele de buget de 100 de lei + cele mai proaste rechizite, in timp ce majoritatea clasei venea cu haine frumoase, totul de firma, ghiozdane la fel, si ma-ntrebi in ce consta discriminarea?
F*ck it, am ravnit atat cand eram mic la un penar, iti dai seama? la un penar d-ala care se face rulou si ghici ce-am primit? O palma peste ochi, ca "tu nu vezi ca n-avem bani sa luam paine? Ce penar sa-ti iau? Nu ma mai aburi, pleaca de-aici..." Pentru ca nu toti sunt norocosi in viata sa aiba parinti cu banul sub perna, pentru ca nu toti au chiar ce manca in unele zile, pentru ca nu toti au stat cu grija unui tata alcoolic care toca toti banii si mai aveai si 2 surori.

De asta universalizarea vestimentatiei mi se pare corecta, mai ales in contextul primirii unei sume de bani pentru achizitie.
"Haina il poarta pe om"... pentru cei care inca nu au mintea formata, o perspectiva, aspectul este principalul mod de caracterizare, este intr-un fel innascut, sau cel putin plozii il deprind cel mai repede la varste mici.