| stormer a întrebat:

Stie cineva ce ingrediente folosesc cei de la pizzeri pentru sosul alb( sosul de usturoi). Funda.

4 răspunsuri:
| stormer explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy. O sa le incerc pe toate, aleg dupa castigatorul, desi am mai incercat mujdei si smantana si nu iese la fel.

| Azµre a răspuns:

Simplu se i-a o căpățână de usturoi sau cât vrei tu să faci, îl cureți îl tai, pui sare și zdrobești în mojar sau piuliță cum se spune pe românește.
Apoi după ce devine o pastă, iei și pui ulei nițel câte nițel ca la maioneză și să ai grijă să nu tai amestecul, după ce îl freci bine și pui ulei, adaugi puțin oțet cam o linguriță mică!
Apoi amestecul acesta îl amesteci cu o smântână grasă și gata.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

E mujdei cu smantana. Sper ca te-am ajutat!