| iralu a întrebat:

Stie cineva ceva site-uri cu teste in engleza online? Dar ceva mai complicate (ma pregatesc pentru atestatul Cambridge, nivel C1 (CAE))

2 răspunsuri:
| maria912013 a răspuns:

Buna! Si eu as vrea sa incep pregatirea pentru C1...ai gasit cumva vreun site online de evaluare? Sau poti sa-mi recmanzi vreun manual preaparator? Ai fi o draguta daca m-ai putea ajuta(eu momentan sunt inca in stadiul de interesare, vreau sa ma inscriu pentru anul urmator). Succes!

| iralu explică (pentru maria912013):

Singurul site pe care il stiu si care e ok e site-ul oficial de la Cambridge http://www.cambridgeesol.org/index.html. Aici poti face un test integral si sa primesti raspunsuri si toate cele, singurul dezavantaj e ca poti sa il dai o singura data. Eu fac pregatire la scoala din clasa a9a (acum sunt a11a) si am lucrat asa: la clasa din manualul Upstream (Student's Book, acum sunt la nivelul Advanced, adica C1), dintr-o carte in care sunt 5 teste integrale de Cambridge, CAE- practise tests, de la editura Longman (autorii cartii sunt: Nick Kenny si Jacky Newbrook) si ultima care e exact doar exercitii pe structura examenului e: Ready for CAE- coursebook, de la editura Macmillan Exams, autorii Roy Norris with Amanda French. Ultima carte e cea mai grea sa spun asa, dar extrem de folositoare. Eu lucrez de 2 ani pe ea, e lunga, deci ai de unde sa exersezi. Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes si tie!