| Miki_5838 a întrebat:

Stiti cumva daca e adevarat faptul ca daca dai o declaratie la politie ca vrei sa pleci de acasa (cand esti minor) parintii nu au ce sa iti faca daca cheam politia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde ai auzit asta dar nu este adevarat. Oricum, la politie dai declaratii cand iti cer ei. Restul inscrisurilor depuse la politie se pot numi cereri, reclamatii, plangeri penale ori contraventionale, petitii. In cel mai bun caz o sa te trimita acasa, in cel mai rau iti anunta parintii, le spun ce vrea sa faca odorul si ii cheama sa te ia acasa. Mai repede cred ca o sa aleaga a doua varianta, altfel ar trebui sa te caute, la cererea parintilor.Numai bine!