Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo carte despre tainele actoriei scrisa de un actor (roman, strain, nu conteaza) cat de cat cunoscut?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fără secrete, gânduri despre actorie si teatru, Peter Brook (aceasta carte o aveau colegii mei din facultate, care erau la secția actorie/film)

Actorul și măștile sale, Constantin Popescu
Actorul si omul, Nicolae Darie
Arta actorului, Tudor Vianu
Teatrul, David Mamet
Tehnici de teatru pentru educaţia de la egal la egal, între tineri (manual de formare)
Filmul ca rugăciune, Tarkovski
Suntem ce sunt amintirile noastre, Marin Moraru
O carte închinată scenei, Tamara Buciuceanu Botez
Ciobit. Interviuri cu Maia Morgenstern
Metafizica artei actorului - Gina Calinoiu
Joaca de-a actorii (scenete pentru copii)
http://i.imgur.com/FtABy1n.png
http://i.imgur.com/08pntcC.jpg
http://i.imgur.com/4Tp8xrx.jpg

Și încearcă să nu ignori exercițiile de dicție pentru dezvoltarea abilităților de vorbire și pronunție.

4 răspunsuri:
| TheMiningSheep a răspuns:

Caut si iti zic.

| Stallone a răspuns:

O poetică a artei actorului - Ion Cojar

o carte foarte buna despre "method acting" de unul din cei mai buni astfel de profesori.

| AladdinSane a răspuns:

Văd că ai primit multe recomandări bune, îți mai dau și eu o sugestie: Casa în flăcări de Eugenio Barba.

El este regizor de teatru, nu actor, însă din ea poți învăța multe despre dramaturgie, tehnică, actori și teatru în general. Și este plină de gândurile intime ale autorului care sigur te vor ajuta la dezvoltarea spiritului tău artistic. big grin

| omidaa a răspuns:

Cauta pe site-ul editurei :paralela 45 si corint. trebuie sa gasesti! Bafta!