Întrebare recomandată | shift2001 a întrebat:

Stiu ca inscrierile la liceu se fac intre 25-28 iulie, dar intrebarile sunt:
1.Trebuie sa fac neaparat programare la liceu?
2.Ce trebuie sa contina dosarul de inscriere?
3.Se pot face inscrieri si pe 28?

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

1. Asta a fost spus in mod oficial. Eu am depus dosarul duminica. Cand am sunat dimineata (bine, mama a sunat), doamna secretara a spus ca nu trebuie programare, ci doar sa mergem intre anumite ore sa luam dosarul. Nu am mai sunat la noul liceu (era pus pe site un orar conform caruia intre anumite ore se putea merge) sau sa ne programam si ne-au primit fara probleme. Nu stiu daca va fi la fel si la tine, cel mai bine suni sa intrebi, iar daca e nevoie faci o programare.
2. cererea-tip de înscriere (de la secretariatul liceului)
, cartea de identitate (în copie), certificatul de naştere (în copie
), adeverinţa cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională
, foaia matricolă pentru clasele V-VIII, cu calculul mediei generale
, fişa medicală
, cărțile de identitate ale părinților (susținătorilor legali), în copii. Astea sunt toate documentele pe care a trebuit sa le duc la liceul in care am fost repartizata (pe majoritatea le primesti de la vechea scoala (daca ai fost repartizat in acelasi loc in care ai facut si gimnaziul e mai simplu), cu exceptia copiilor dupa CI / certificatul de nastere). La mine asa a fost, cel mai bine suni la secretariat sa te asiguri ca nu cer si altceva, desi nu ar trebui sa difere la nivel national nimic.
3. Pe site-ul liceului in care am fost repartizata scria ca e posibila depunerea dosarului si pe data de miercuri, 28 iulie, insa nu ti-as recomanda sa astepti pana in ultima zi. Iarasi, iti recomand sa suni la secretariat. Eu sunt convinsa ca actele si zilele de inscriere sunt aceleasi la nivel national, insa e mai bine sa verifici cu cele doua scoli, decat sa ajungi intr-o situatie nedorita.