| anonim_4396 a întrebat:

Studiu psiholig: Ce parere aveti, un parinte ar trebui sa-si indrume copilul cu autoritate spre a face o anumita scoala, de a merge la un anumit serviciu? Sau ar trebui sa lase copilul sa faca exact ce doreste si cum doreste: daca vrea sa nu mearga la scoala sa nu mearga, daca vrea alt drum in viata sa-l urmeze. Ce credeti?

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Fiecare copil trebuie lasat sa isi urmeze propria cale in viata. Parintii nu pot decat sa ofere indrumare, sa dea sfaturi atunci cand e necesar, dar niciodata nu ar trebui sa constranga, dupa parerea mea. De ce? pentru ca in majoritatea cazurilor atunci cand cineva isi pune in minte sa faca ceva si e foarte convins ca acela e drumul sau in viata, chiar daca parintii intervin 'in forta' si cumva il obliga pe copil sa aleaga alt drum, acesta va ramane cu multe frustrari, poate chiar regrete care il vor urma toata viata pentru ca nu a putut trai viata LUI asa cum a dorit.

| WaterDrop a răspuns:

Daca pana la o anumita varsta copilul nu este educat sau capabil sa`si analizeze calitatile si optiunile in viata si sa ia decizia cea mai potrivita pentru fericirea lui ulterioara, atunci parintele are tot dreptul sa intervina.In multe cazuri, copilul nu are o privire de ansamblu si este usor influentabil de catre cei din jur, asadar este necesara interventia parintilor pentru bine lui.

| Ara997 a răspuns:

Un parinte trebuie sa -si cunoasca f bine copilul, apoi sa inteleaga ce aptitunini speciale are. pe urma sa-l incurajeze sa se dezvolte in acea directie fara sa neglijeze complet pe celelalte. apoi sa-i ofere toata logistica in scopul perfectionarii. in ceea ce priveste orientarea pe piata muncii, din pacate in ro nu se poate trai decent din orice meserie asa ca e bine ca orientarea profesionala sa se faca tinand cont de aptitudini si de cerinta pietei.