| trocki1238238409238409 a întrebat:

Sufăr de anxietate socială. Am observat chestia asta și chiar am așa ceva. Am toate simptomele. Ce ar trebui să fac? Nu aș vrea să merg la psiholog. Știu că acolo ar fi cel mai bine, dar momentan nu pot. Orice soluție e bine venită

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am toate simptomele. Ce ar trebui să fac?
Să nu le mai ai. Dacă le ai, înseamnă că le preferi. Le preferi, fiindcă te satisfac, îți folosesc la ceva. Nici psihologul nu va putea pune ceva în loc, dacă tu așa preferi.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In mare parte ți-a spus bine Filantropul dar o să mai vin și eu cu o completare.
Că să îți mai domolești anxietatea trebuie sa ai parte de cat mai multa socializare și să îți valorifici potențialul.
Poți începe cu o rutina productiva in care să citești cărți și să faci exerciții fizice în aer liber.
De asemenea încearcă să îți identifici principalele abilități, calități și aptitudini și să le valorifici într-un domeniu de activitate care îți place.
Daca vei performa sau vei fi bun într-un domeniu care îți place automat o să atragi mai mulți oameni în jurul tau.
Legat de socializare
încearcă să ieși puțin în evidență, adică să nu fii invizibil într-o colectivitate dar să nu te dai in spectacol prin lucruri prostești.Nu te grabi să îți faci prieteni dar încearcă să găsești oamenii care sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine sau care au pasiuni și interese comune cu tine.Si implica-te in activități care implica socializare,(voluntariat sau alte proiecte de echipa) așa o să capeți mai mult curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihologul școlii este gratis, dacă nu o tratezi va urma și agorafobia și atacurile de panica mai târziu.
Sa te expui cât mai des acolo unde simți ca ți frica, sa socializezi cu străini, poți face și voluntariat așa te expui cu cât mai multe persoane random

| cehos69 a răspuns:

laughing ai inceput sa iti dai singur diagnostic medical, e de rau,