| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de depresie de ceva timp si in ultimul timp nu ma mai simteam asa de trist dar a inceput din nou totul. Numai am dorinta aia asa mare sa mor dar tot o am, doar ca parca nimic nu ma mai bucura si nimic nu ma mai afecteaza dar parca ma urasc si mai mult si sunt foarte dezamagit de mine. De exemplu am zis ca voi incerca sa vorbesc cu oamenii si sa ma intergrez dar nu pot. Ma simt extrem de ciudat si incomod si nu pot spune un cuvant si ma simt prost pentru orice, cand eram in generala si voiam sa ma joc si eu cu colegii mereu ma refuzau si acum parca m-a prins ceva si de fiecare data cand incerc sa ma bag undeva/ fac ceva nu pot de frica de a nu pati la fel ca in trecut. De cand mi se spuneau "da-i drumul de aici nu te joci cu noi" asta m-a afecat destul de tare. Plus hate-ul primit, toti ma privesc ca pe un ciudat...

9 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Poti sa te gândești ca in viata sunt oameni care indiferent de circumstanțe lupta si cei care renunță de care mai auzi in trecere la televizor că s-au stins. Gândește-te in ce categorie vrei sa faci parte.
Pentru a rezolva anxietatea daca esti inca in liceu sau facultate poti sa mergi la psiholog gratuit, o sa ajute mult.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de ajutor specializat, incearca sa contactezi un terapeut pentru cateva sedinte.

Depresia nu este genul de afectiune pe care o poti trata de unul singur.

Ai nevoie in primul rand de ajutor din partea familiei si mai ales de ajutor specializat.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar unde-i legatura dintre depresia ta si categoria la care ai postat "Dragoste si sex"?

| GuN7h3R a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca nu ai nimic de a face sau cu ce sa ajuti de ce scrii aiurea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru GuN7h3R):

De ce nu dormi la ora asta, daca esti bebelus?
Ce treaba ai tu sa intrevii in raspunsurile unui om mare?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câți ani ai?
Câți colegi ai în clasă.
Nu sunt toți la fel.
Găsești unul care seamănă cu tine.
Dacă știi să citești, caută cartea Robert L. Leahy, Învinge depresia în librării.

| Sofer a răspuns:

Cel mai bine gasesteti o ocupatie.un job ceva si cautati o fata.

| Donsavas a răspuns:

Stiai ca antidepresivele anihileaza Depresia? Da, previn suicidul, induc indiferenta si măresc încrederea în tine! Poti incerca sa te tratezi, ai nevoie de asta si meriți ajutorul tau!

| ThyDoom a răspuns:

Încercă să lași trecutul în spate. Acei colegi nu au putere asupra ta. Trebui să încerci să comunici în felul tău cu persoane noi. Să creezi noi legături. Care nu-s ușor. Pentru că dacă ajung să se clădească ușor, nu vor fi rezistente. Acordă timp persoanelor noi să se obișnuiască cu tine. Fii mai curajos. Nu te lasă doborât de cuvinte, chiar dacă uneori dor mai tare decât gloanțele. Bagă în seamă doar persoanele care-ți fac bine din punct de vedere sentimental. Cu siguranță este cel puțin una. Înlocuiește ''nu pot'' cu ''sunt în stare''. Încearcă să-ți spui asta în minte. O să vezi cât de mult ajută. În legătură cu faptul că unii te consideră ciudat. Pe mine cei normali mă sperie. E bine să ai puțină ciudățenie. Asta te face original. Nu încerca să devii altcineva, fii tu însuți.