| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat de 16 ani,şi mi-au apărut o grămadă de coşuri pe faţă, unele mi-au crescut şi mai mari, ce îmi recomandaţi pentru a scăpa de ele?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spalatul cu apa calda si sapun imediat cum intrii in casa, dupa scoala., Dupa orele de plimbat pe strada si automat dupa orele de sport.
Pe cosuri, direct, se aplica 1 strop de tea tree oil (ulei de arbore de ceai), care le usuca si se vindeca in 2-3 zile. Problema este ca fata trebuie spalata in prealabil foarte-foarte bine, cu apa si sapun, apoi stearsa, cosurile stoarse si apoi pus stropul de ulei.
Procedura se face seara, cand nu mai iesi din casa, inainte de culcare cu 1-2 ore.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Mergi la un dermatolog si nu mai incerca toate prostiile babesti. Pe fata trebuie sa te speli cu un produs special, nu cu sapunul cu care te speli pe maini. Si eu am avut probleme mari cu cosurile si acum s-au diminuat. Eu am mers la drematolog si mi-a recomandat antibiotice dupa ce mi s-au facut analize. Ca si creme folosesc La Roche Posay gel de curatare pentru ten, dimineata si seara. Dimineata folosesc crema La Roche Posay duo+ iar seara crema activa Acne Out.
Evita sa iti pui mainile pe fata sau sa storci cosurile. Dezinfecteaza telefonul punand sanitol pe un servetel si stergand, si schimba fata de perna mai des.

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Buna, tu de cat timp folosesti Acne Out? N-ai avut descuamari ale pielii, iritatii - nimic, nimic? :)) Mi l-a cumparat si mie cineva si m-am crucit cand am vazut lista de ingrediente. ( alcool pur, parfum, ingrediente iritante cu rol parfumat si al treilea ingredient este METHENAMINE (FORMALDEHYDE RELEASER ) - cancerigen )
https://www.ewg.org/......RELEASER)/

Nu stiu daca sa il incerc sau sa-l dau "retur ". :))

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

De vreo 3 luni. Nu, nu am avut nicio problema cu el. Chiar m-a ajutat sa-mi usuce cosurile pe care le aveam. Poti sa folosesti o crema hidratanta daca te temi ca iti usuca tenul. Eu folosesc Avene cleanance mat. Faci cum crezi... in multe creme gasim ingrediente naspa. Nu stiu ce sa zic despre asta. Este la alegerea ta dar intai mergi la un dermatolog sa vezi ce spune.

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Eu nu ma asteptam ca un produs sa fie format in totalitate din iritanti ( poate de asta nu mi-au dat lista de ingrediente si mi-au zis doar ca produsele lor sunt " conforme si reglementate cu cerintele institutiilor responsabile de cosmetice si dermatocosmetice (COLIPA, CPNP< Health Canada, etc " laughing ), oricum nu pot sa-l folosesc - l-am incercat astazi si simt ca ma ustura tot sistemul respirator laughing Multumesc pentru raspuns kiss

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin Asculta treptat sfatul meu care a dat roade la mine,daca altii nu ma aproba,nu ma intereseaza!
-Spala-te pe fata,nu mai pune mana pe fata!
-Cu o lingura apasa pe ele pentru a iesi sebumul,sau pentru a intra sub piele!
-Foloseste spirt/alcool sanitar!
-Foloseste crema de galbenele daca raman pete rosii sangerii!
-Daca trebuie sa iesi afara, foloseste mixtura mentola(alba), costa in jur de 4 lei la farmacie,iti pui cu un varf de deget,acopera cosuriile,ca sa devina albe,sterge,pune din nou,pana ramane o culoare a pielii, intre timp devin mov, semn ca petele sangerii s-au vindecat!

| Gillian a răspuns:

Du-te la dermatolog.

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Din cauza vârstei iti poti da cu baneocin pudra

| Polllyyyyy07 a răspuns:

Mm,mananca sanatos, spala te des pe fata, fa sport, si cand iesi afara sa te dai cu o crema. Si tot asa. Poate ca in 2 luni se reduc