| Daniel2000p a întrebat:

Sunt cel mai posesiv si mai gelos om pe care il cunosc, si nu cred ca pot sa ma schimb. Si asta nu pentru ca mi e frica sa nu o pierd pe prietena mea, ci pentru ca nu suport faptul ca este prea buna cu "bagatorii in seama" si vrea sa fie mereu draguta cu toata lumea, desi sunt convins ca ma iubeste. Ma deranjeaza pana si o imbratisare sau o conversatie pe care o poarta cu alti baieti, desi se intampla foarte rar. Cred ca mi as dori sa fie putin mai indiferenta cu lumea si mai respingatoare. Repet, sunt convins ca nu ma inseala, dar ma enerveaza fiecare contact pe care il are cu alt baiat, cat de mic ar fi. In majoritatea cazurilor tin in mine, si nu ii spun decat sub forma unor ironii fine, decat in cazul in care mi se pare ca e putin prea mult, dar niciodata nu am avut o cearta adevarata. Daca as incerca sa ma schimb, sunt absolut sigur ca ar rezulta in faptul ca tin din ce in ce mai mult in mine, desi chiar ma deranjeaza acele lucruri. Ce ar trebui sa dac?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ai suferit din iubire si ai motive bune, eu unu nu cred in fidelitatea fetelor sau a barbatilor, ai asteptari prea mari, nu ai incredere in ea nici in tine insati, ce sa faci daca nu ai dovezi ca te inseala lasa credinta asta irationala

| danay72 a răspuns:

Orice om se poate schimba. Iubirea nu este geloasă,ci buna. Dacă vei continua, ai putea sa o pierzi. Nimănui nu îi place ca o persoana sa fie geloasă. Dacă ai incredere in ea, atunci o vei respecta pentru ceea ce este. Faptul că e plăcută cu toată lumea e o calitate. Azi puțini oameni sunt asa buni. Ar trebui să apreciezi acest lucru. Cu siguranta vei reusi, iar faptul ca ai spus problema ta, aceasta e un prim pas prin care arăți ca esti dispus sa te schimbi.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu stii sa iubesti.
Cand iubesti o peroana vrei sa fie fericita,apoi de aici pleaca mai multe,de exemplu,daca tu vrei ca ea sa fie intr-adevar fericita,intelegi ca,ea daca nu se simte fericita langa tine,vrea sa fie cu altcineva,apoi intreabba-te " Daca nu e fericita langa mine si se duce la altcineva care o face fericita, as prefera sa stea langa mine trista / nemultumita doar pentru a ma face pe mine fericit? ".
Cand te gandesti DOAR la cum te simti tu, esti egoist, detii o persoana si o transformi fara sa stii intr-un obiect,care iti aduce fericire,te gandeste doar la ce iti e tie de folos acel obiect,la ce contribuie el in viata ta.
Intelege ca oamenii stau si vor in viata lor persoane langa care se simt bine.
In cazul asta, iubita ta vreo o persoana langa care se simte bine, se simte fericita,daca ai DOVEZI CLARE care arata ca ea nu se mai simte fericita langa tine, vorbeste cu ea despre asta.
Dar cat timp o sa fie fericita langa tine o sa stea langa tine,cand nu o sa se mai simta fericita langa tine, daca o iubesti cu adevarat ( in adevaratul sens al cuvantului ) chiar ai vrea sa plece de langa tine ca sa aiba oportunitatea sa fie fericita,nu sa stea cu tine trista,nemultumita, mereu suparata.

Ideea e ca, ea e o tipa politicoasa si cu bun simt si in general e o persoana buna, adica se simte daca raspinge pe cineva brutal sau ignora o anumita persoana si de aia prefera sa o faca intr-un mod mai frumos.
Apoi, stiu din experienta, ca o femeie poate avea amici, dar cand vine vorba de un barbat sa aiba amice sansele sunt mai mici.Prin asta spun doar ca daca s-ar face un sondaj global numarul de femei care pot avea intr-adevar un amic, ar fi mai mare decat numarul barbatilor.
Cel putin asta e parerea mea, asta imi spune logica si experienta.

| 1231242 a răspuns:

Si eu care credeam ca sunt ala cu probleme!