| CapDeSfecla a întrebat:

Sunt clasa a 12 a si pur si simplu nu am nicio vocație către nicio facultate pe mai departe.Toti ma intreaba ce vreau sa fac dupa si pur si simplu dau din umeri.Sincer nu as vrea sa fac vreo facultate degeaba.Intrebarea este:ce pot face in viata doar cu diploma de bac, fara facultate?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce pot face in viata doar cu diploma de bac, fara facultate?"

fără, clar, mult mai puține șanse decât cu

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, dupa ce termini.
Dupa 12 clase, indiferent ca iei sau nu BAC-ul, poti face o spotliceal de meserii, de 2-3 ani, unde poti avea o meserie la terminarea ei, cu sanse sa gasesti mai suor de munca, deoarece pe perioada cursului, faci practica in domeniile respective.

| darrio2007 a răspuns:

O varianta ar fi sa mergi pe santier sa amesteci ciment cu nisip. Asa că fă o facultate, pentru ce crezi tu ca ai vocatie si vei gasi un job mai bine platit decat pe santier.