| RobinAlin31 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a,nu stiu ce teza sa dau Geografie sau Istorie,eu inclin spre istorie, aveti careva modele de teza pentru ambele mai grele si mai usoare...argumente? xD

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Eu iti recomand sa dai la ce ai tu note mai mari ce te pasioneaza pe tine. Eu am dat la geografie unde am luat 9 pe primul sem si.8 sau 9 pe al doilea ( nu mai sunt sigur, sau poate invers). Oricum tezele astea sunt usoare. La geografie mie mi-a dat la : primul exercitiu, test grila, altul sa completez nu stiu ce si ultimul la harta care a fost easy... La istorie, nu stiu laughing))

| RobinAlin31 explică (pentru Nemessys):

Baai,v-as declara pe toti castigatori

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu exista un model de teza care sa fie recomandat profesorilor. Acestia structureaza exercitiile dupa bunul plac. Teza poate consta in 8-9 intrebari din materia care v-a fost predata pe tot parcursul semestrului sau intr-o foaie trasa la xerox cu exercitii ceva mai complexe care pretind, pe langa cunostinte teoretice si ceva de studiat pe text.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Eu am dat la istorie pentru ca aveam un profesor foarte bun, dar a fost mai mult de invatat. La geografie au dat foarte putini care erau mai slab pregatiti si dupa ne-a rugat si pe noi sa rezolvam subiectele si as fi luat 10 fara sa invat nimic, e mult mai usor la geografie... Mi-e nu-mi placea istoria, dar acel profesor m-a facut sa-mi placa si d-aia am dat acolo, eu zic sa dai la ce simti ca esti mai bine pregatit si la ce iti place mai mult.

| justanotheruser99 a răspuns:

Materia din clasa a 8-a la geografie e mai ușoară decât cea de la istorie, deci si teza la geografie va fi mai usoara. Îmi pare rău insa nu am model de teza. Fiecare profesor redactează de obicei teza pe baza materiei parcurse pana la momentul respectiv. Eu am optat pentru geografie in clasa a 8-a pentru ca fosta diriginta din generala era profesoara de geografie. Dar decizia îți aparține, te orientezi tu in funcție de profesori si de ce îți place, dar nu uita daca semestrul acesta alegi istoria, obligatoriu si semestrul urmator tot la istorie vei da, deci un sfat ar fi sa te uiți peste titlurile capitolelor sa îți dai seama cam in ce consta materia, iar apoi te mai decizi.