| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a-VIII-a, si vreau sa dau la liceul Pedagogic. educator-invatator(profil). dar nu prea ma pricep in a cauta informatii despre asta, de ex: cu ce medie se intra? Exista probe de admitere sau ceva? Vreau informatii.

Răspuns Câştigător
| AlleSss a răspuns:

Bună! Sunt la un liceu Pedagogic, profil învăţător-educator, clasa a IX-a. La noi s-a intrat cu medii peste 8, 17, însă depinde de fiecare liceu în parte. Vei da nişte probe (dicţie,desen,muzică,sport). Nu trebuie să te sperii,sunt foarte uşoare şi sigur le vei lua. La noi a fost cu "admis" şi "respins", deci a contat enorm examenul. Este un profil excelent, nu regret că l-am ales pentru că te formează ca şi persoană. Vei da teză pe la română, mate, prima limbă (engleză sau franceză) şi pedagogie.
Mult succes!

| DAlexandraD a răspuns (pentru AlleSss):

Ok,mersi muult laughing Mhm. cand sui prima limba(engleza sau franceza) este la alegere, sau?laughing

| AlleSss a răspuns (pentru DAlexandraD):

Ah,păi nu ştiu, cred că da. Eu am pus prima limbă pe care am făcut-o din clasa a 3-a, dar cred că o poţi spune pe cea pe care o stăpâneşti mai bine

| Mădălina_Andrada_1997 a răspuns (pentru AlleSss):

Se dă și bacul la mate? crying(

| Miry18 a răspuns (pentru AlleSss):

Sigur e usor?!

| Kovacs_Anca_1982 a răspuns (pentru AlleSss):

Din sport este obligatoriu sa se dea?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te înscrie la acel liceu, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

| AC4S4 a răspuns:

Profilul Pedagogic este un profil Vocational (nu se intra prin examen). Adica poti sa intri si fara sa dai examenul, trebuie sa iei note mari la probe(cel putin la muzica asa e). Daca treci de acele probe la liceu, iti depui dosarul, si il poti retrage in caz ca te razgandesti!

O colega prima data si-a depus dosarul la Pedagogic(inainte sa dea examenul de capacitate) ca daca cumva ia nota mica, sa intre acolo, a luat nota mare, si si-a retras dosarul.

| roseisabluesky6 a răspuns:

Pai, pentru a intra la pedagogic trebuie sa dai niste probe. Adica niste profesori te vor pune sa faci anumite chestii si te vor intreba anumite lucruri elementare...nu stiu sigur care sunt, dar tin minte ca se dadea la romana gen sa citesti si sa raspunzi la cateva intrebari bazate pe textul respectiv, la muzica, sa vada daca cunosti sunetele muzicale etc. Ceva de genu asta.
Apoi, daca iei acele probe trebuie sa ai o medie catusi de cat mare. Acum depinde si de cum vor fi optiunile(intotdeauna depindewinking ) Adica trebuie sa fie macar 9.00 sau cel putin 8.90...se incadreaza in functie de optiunile celorlalti elevi. De exemplu daca sunt in jur de 20 de copii care au media de peste 9.00, e evident ca vor intra...si vor ramane la urma cei cu medie mai mica si vor fi repartizati in functie de medie si de optiuni. Ce vreau sa spun e ca de la an la an difera mediile cu care se intra(cu foarte mici diferente fata de anul precedent)
Sper sa te fi ajutat big grin. Daca mai ai vreo nelamurire, spune. kiss

| Kovacs_Anca_1982 a răspuns (pentru roseisabluesky6):

Din sport este obligatoriu?