| irina222 a întrebat:

Sunt clasa a6-a si nu pot invata prea bine la matematica, am media 7 pe primul semstru si vreau sa invat mai mult. Ce as putea face? Stiu ca repetitia e mama invatarii, dar.sad

Răspuns Câştigător
| IuliaAle a răspuns:

Lasa'mi mesaj privat cu id'ul tau si te mai ajut eu, iti explic, daca vrei. :*

59 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Pai incearca sa fi atenta la orewinking si sa faci exercitii in plus acasa, iar daca nu intelegi poti sa ceri ajutorul parintilor, colegilor sau chiar profesoruluihappy si oricum la matematica nu ai foarte mult de invatat big grin si eu sunt pe a6awinking si avem doar ceva definitii mai mult la geometrie de invatat, cred ca ai avut media 7 pentru ca nu ai inteles foarte bine lectiile happy, ar fi bine daca ai cere ajutorul cuivawinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ce zici de niste meditatii?big grin
Sunt sigura ca iti vor prinde binekiss

| marrr a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a 6-a si sincera sa fiu, niciodata nu mi-a placut matematica...(mai mult imi place geometria acum de cand am inceput sa o fac) insa e totu greu parca nu inteleg nimiclaughing Incearca sa faci meditatii, pe sora mea au ajutat-o foarte mult.si nu e nici scump.Cand nu intelegi ceva in clasa, nu ezita sa iti intrebi profesorul. te va dumeri si asa este mai usor sa iti faci temele.:*

| Luori a răspuns:

Fii atenta in clasa, atunci cand nu intelegi rogi profesorul sa mai explice o data, in pauza poti face impreuna cu un coleg 1 exercitiu macar, acasa cand ajungi, dupa ce iti rezolvi temele, iti poti face un caiat in care sa ai exercitii suplimentare. In fiecare zi poti face sa zicem 5 exercitii. Poti merge la pregatire [ asta cu suguranta o sa te ajuta foarte mult. ]

Straduieste`te. Cand ai sa intelegi matematica, ai sa vezi ca este frumoasa :**

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nici eu nu ma descurc deloc la matesadbine adevaru e ca o urasc, dar asta este trebuie si asta invatata.Incearca sa te straduiesti mai mult si daca nici asa nu merge spune-le parintilor sa apeleze laun meditator care te poate ajuta foarte mult.

| Eu4EverX a răspuns:

Uite asa eram si eu in clasa a 6 si chiar si in clasa a8.Nu m-am descurcat niciodata cu matematica, merem mi s-a parut grea, incerca sa apalezi la un prieten sau ruda care se pricepe si roaga-l sa te ajute sau poti sa ii rogi pe parintii tai sa iti gaseasca un profesor care sa te ajute.

Succes:*

| diana a răspuns:

Salut!kiss
Sa fi foarte atenta la ore.
Ai dreptate, repetitia este mama invataturii. Poti face si exercitii acasa.Cate 3 pe zi. Dar fi foarte atenta la ore.Profesorul sau profesoara voastra presupun ca vă va evalua minimul cunostintelor.Straduieste-te sa pricepi cate ceva din clasa si va fi binehappy
Bafta!kiss

| viatadecacatt a răspuns:

Stiu cum e, dar incearca sa ii arati profesorului ca te straduiesti sa inveti cat de cat si sa ai medii bunicele un 8 acolo si ca sa mai scapi de ea axeaza-te pe alte materii care iti plac, in niciun caz la mate-info.si ai putea sa faci meditatie chiar cu profesorul\profesoara ta, poate te ajuta.

| DeNyyy a răspuns:

Incearca sa fii atenta in timpul orelor si sa pricepi ceea ce ti se explica, incearca sa faci exercitii bineinteles.na. nu stiu acum. aaa si sa stii ca doar cu multe exercitii reusesti altfel...
succes la invatat!

| deea_1980 a răspuns:

Poti face meditatii, pe mine ma ajuta mama, sau poti sa ii rogi pe parinti, daca nu, cumpara o culegere care are si rezolvare.Eu in clasa. a 5-a pe primul sem. am avut 10, dar pe al doilea am luat un 7, a fost groaznic, dar mi l-am reparat si a mi-a iesit 9.Ai grija ca daca nu le intelegi de acum, dupa nu vei reusi si toate se leaga. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| Crs a răspuns:

Eu m-am rugat pentru un 5 semestrul acesta... laughing
Lasa ca e bine si asa. daca nu poti invata mai mult la matematica straduieste-te mai mult la celelalte materii ca sa iti ridice media/

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Fa pregatire ceva.Matematica e una din materiile de baza. Ce o sa te faci in clasa a 8-a la examen? Cine stie ce o mai fi pana atuncistraight face

| ecristinamc a răspuns:

Eu iti recomand sa faci meditatii.Sau sa pui un coleg mai bun sa iti eplice.Inca ceva.Meditatiile sa le faci cu profesorul de la clasa.Asa vei intelege mai bine.Succes

| Cleona a răspuns:

Nici eu nu o am atat de mare, 8. Dar trebuie doar sa te straduiesti putin mai mult si vei reusi!

| dodorina a răspuns:

Vorbeste cu ai tai. poti face 2 ore de meditatii pe saptamana, in weekend. e cel mai bine asa. o sa ramai in urma si apoi o sa iti fie mai greu. 2 ore pe saptamana sau macar la 2 saptamani ar fi chiar bine. e altfel cand iti explica in particular si usor usor o sa intelegi matematica si nu o sa mai ai nevoie de meditatii!

| Dianna_8523 a răspuns:

Mda, uite asa mi s-a intamplat si mie in clasa a 5a, am luat un 6 si sincer am fost devastata, deoarece aveam in rest note si medii extraordinar de bune. In clasa a 5-a pe semestrul 1, mi-a iesit media 8, dupa aceea am facut meditatii, iar in semestrul 2 am avut media 9 happy, in clasa a 6a la teza pe sem 1 am luat 10'hee hee Iti recomand sa faci meditatii, deoarece se cunoaste substantial... Si da, repetitia chiar e mama invataturii!

| deffect a răspuns:

Nu stiu.Eu am avut media 6 in a6-a.Invata si traduiestetewinking

Bafta :*

| martha a răspuns:

Invata teoria ca lumea si fa multe exercitii, din toate tipurile si dupa ce stii si teoremele incearca sa rezolvi problemele. Fiica-mea dupa ce s-a pus pe treaba de la 7 a ajuns la 9. Si nu i-a placut matematica. Fii consecventa in tot ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu-mi place matematica in clasa a 6-a am invatat mult mai bine decat in a 5-a sper sa invat si mai bine pe semestru 2 punete si u pe invatat si lasa alte lucruri si-o sa fie mai bine succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aceias problema fa mai multe exerciti trimite-mi un exercitiu de ce nu intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu as vrea sa imi arati ca eu sunt in spanya si as vrea cum ii in romania la scuala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cheama un meditator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuii sa nu te mai joci si sa inveti. Eu asa am facut si am media 8. 94

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anvata mai mult si raspunde la lecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e grea deloc incearca sa iei 10 in teza si iti vei ridica mediabig grin:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci ex in plus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce sa faci sa-i dai spaga prof soarei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai draga fa mai multe exerciti si iti va fi bine nu mai sta pe drum fa ex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irina, am o propunere concreta pentru tine:www.scoaladeacasa.ro
Poti primi teste de matematica, le rezolvi online de mai multe ori si astfel iti poti urmari progresul, poti pune intrebari pe un forum asociat si vei primi indicatii daca nu te descurci. Incearca!