| Alyn4U a întrebat:

Sunt disperat dupa ajutor! Tocmai mi-a fost furat Iphone 5! Am cativa suspecti si voi merge la politie. La Vodafone nu a putut sa il localizeze, aplicatia "Find My Iphone " intra in vigoare doar daca se conecteaza la internet, si cum am cod pe el nu ar avea cum sa se conecteze! Am tot ce imi trebuie la el..."servicii de localizare" sunt activate. Sper ca politia sa imi rezolve problema, dar cum este posibil ca Vodafone sa nu localizeze? Ce ar trebui sa fac daca politia nu va reusi sa-mi recupereze telefonul? Va rog mult orice sfat conteaza! (Funda). Scuzati categoria

7 răspunsuri:
| Teo4ro a răspuns:

Consoleaza-te cu ideea. Am un prieten caruia i s-a furat un MacBook. Dupa 2 luni de la furt i sa activat aplicatia de care zici tu, i-a si tras o poza in mufa la cel care deschisese pc-ul, a fost la politie cu poza si cu adresa de la care a fost activat, iar politia nu a facut nimic, "pentru ca nu constituie probe"

| Alyn4U explică (pentru Teo4ro):

Precizez ca presupusul suspect stiu unde locuieste... Dar daca nu-si va recunoaste vina? Ce pot eu sa fac din moment ce nu sunt sigur de furt, desi e cel mai probabil... Precizez ca am un martor care l-a vazut, dar nu cand a luat telefonul ci cand a trecut pe langa el

| Teo4ro a răspuns (pentru Alyn4U):

Daca ai actele pe telfon si poti dovedi ca e al tau poti indrepta Politia catre el, iar daca il gasesc asupra lui e obligat sa ti-l returneze... Daca n-ai acte pentru el, politia nu poate sa il oblige sa ti-l dea inapoi...

| Alyn4U explică (pentru Teo4ro):

Am acte pentru el, dar nu sunt sigur 100% ca este la el telefonul, plus ca poate merge din mana-n mana. Ce imi sugerezi sa fac?

| Teo4ro a răspuns (pentru Alyn4U):

Pai nu prea ai ce sa faci. Te duci la politie, dai toate datele problemei de care esti suta la suta sigur, si daca vezi ca nu se misca nimic, incerci sa iti conduci propria ta cercetare, poate poate dai de telefon...

| Alyn4U explică (pentru Teo4ro):

In ce tara traim... Oricum multumesc ca ai incercat

| Teo4ro a răspuns (pentru Alyn4U):

N-are legatura cu tara in care traim. In orice alta tara te confrunti cu aceiasi problema. Politia nu poate sa ia pe toata lumea la puricat pentru un telefon. Daca are dovezi clare ca bunul tau este in buzunarul unui anume om, pot sa il verifice, dar cu lipsa de dovezi nu prea.