| mihaita78 a întrebat:

Sunt distrus...va rog sa raspundeti cat se poate de repede
Am ramas la chimie pe primul semestru si nu am zis parintilor
Azi am avut sedinta la scoala si nu am trimis pe nimeni in schimb dirigu a sunat o pe mama si i-a spus de corigenta
Din clasa a 11a nu mai fac chimie dar totusi mama mea e foarte severa si exigenta la fel si tata nu stiu ce sa fac.
Va rog sa imi spuneti ce as putea sa-i zic.
Tin sa mentionez ca am mai ascuns note de ea
Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Andreea_Diana_1999_jYG0 a răspuns:

Sunt de parere că parintii cu cearta/bataia isi indepartrza copii.Si Wtf, eu in locul tau le.as spune de la inceput de notele obtinute. si asa m.ar ajuta si nu as mai fi ramas, dar cu sigurantă inainte de toate mai faceau si scandal....crezand că mă educă si imi fac bine...(parintii mei ).
Imi pare rau pentru tine dar eu zic că cel mai bine sa le spui oarecum adevaraul ...admite faptul ca ai gresit, ca iti era prea tema sa le spui din cauză că ei te certău. spui "Voi stiti ca eu nu ma descurc bine la ………., si viitorul meu nu va depinde de asta… am dat tot ce-am avut mai bun din mine, dar totusi am ramas"
cdaca ai tai tipa, si tipa, si continua sa tipe, nu-i baga in seama si asteapta sa se calmeze…

O să te pedepsească? Şi?
Poate așa vei învăța data viitoare.( doar nu va fi sfarsitul lui )
...parintilor tai nu le place asta, îi intereseaza mult sitatia ta si deaccea sunt asa.

De certat te vor certa oricum, dar daca te duceai să le spui tu, dinainte de a afla ei de la scoala, se putea sa le e treaca mai repede si sa nu te pedepseasca...

Dar fiecare parinte procedeaza si isi educa copii cum doresc.Nu prea cred ca am dat un raspuns cum ti-l doreai tu eu una doar mi-am spus parerea.

P.S.Nu e ok sa ascunzi nota, pana la urma tot o vor afla si va fi mai rau! :-)

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Sa inveti la chimie. Si daca nu poti invata singur, sa iei meditatii. Asta e singura optiune.