| addictedtohim a întrebat:

Sunt extrem de rușinoasă! Sunt foarte deschisa cu oamenii când ma obișnuiesc, sunt foarte nebună chiar, spun tot ce-mi trece prin cap,fac chestii care o persoană timida nu le-ar face,dar uneori sunt ft timida. De exemplu când un profesor ma întreba ceva si eu nu știu sau când vede ca nu știu si tot insista sa răspund,aoleeuu ma fac roșie rău. Cum sa scap de asta? Când plac un băiat,ma comport ok atât timp cât nu știu ca ma place sau chiar nu ma place,de îndată ce știu ca ma place zici ca fug de el,imi e rușine,incer sa il evit, nici nu pot vb cu el, nu il pot privi in ochi, îmbrățișa ca înainte! Deee ceee?

Răspuns Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Cu totii ne mai rusinam cateodata. Unii arata, altii nu.
E ceva normal, nu e patologic precum la fobia sociala, atunci cand ai dificultati in a vorbi cu oameni in general.
Trebuie doar sa iti impui tu sa devii altfel si vei reusi pana la urma. Nu iti pot spune ca vei reusi repede sau mai greu pentru ca totul depinde de tine.
Cand te intreaba profesorul ceva si nu stii ai putea sa ii spui ca nu stii si gata ca nu te mananca.
Cand iti dai seama ca un baiat te place iti poti spune ca e un baiat ca oricare altul si ca nu ai motive sa iti fie rusine.
Incearca in momentele alea sa tii fata complet relaxata. Ca si cum stai foarte serioasa.
Sau cand esti cu un baiat si simti ca esti emotionata porneste o discutie la care ai nevoie sa te concentrezi mai mult, astfel vei gandi mai mult rational decat emotional.
Si gandeste-te ca si baiatul aia poate se simte emotionat in prezenta ta si nu are de ce sa se blocheze pentru ca nu il mananci.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie să te te calmezi în astfel de situații.

| Katie1356 a răspuns:

Nu e nimic anormal, multi oameni se confrunta cu aceasta rusine in fata profesorilor/sefilor. E ideea functiei care iti provoaca o teama, sa zic. Gandeste-te ca nu poti pati nimic rau, pana la urma e normal sa nu stii anumite lucruri sau sa le stii la perfectie. De asemenea, in cazuri de genul nu te gandi ca nu stii, asociaza intrebarea cu ceva cunoscut si incearca sa explici cu cuvintele tale, va fi apreciat si asa raspunsul.