| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si doresc sa-mi conving parintii sa ma lase la o petrecere macar pana la ora 00:00 - 01:00 (aceasta dureaza pana la 04:00 A.M.). Am fost foarte responsabila in generala si n-am indraznit sa-i intreb pe parintii mei nici pentru o iesire dupa ora 19:30. Cum as putea sa-i conving sa ma lase fara sa-i jignesc sau sa par disperata?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani esti un copil mic si nu ai voie sa stai afara dupa ora inserarii. Pana la majorat, parintii tai sunt cei responsabili de tine!
Daca iti respectii parintii si esti copil bun, nici nu-i bine sa-i intrebi asa ceva.

| GalwayGirl a răspuns:

Buna!
In primul rand ai 15 ani
In al doilea rand esti FATA
DEja doua motive s nu te lase.

Eu inteleg ca esti cuminte si responsabila dar la ora aia este periculos sa iesi din casa.Esti micuta!
Cunosc o persoana de 19 (baiat) care nu a fost lasat la o asemenea ora sa iasa pe afara..si parintii lui sunt destul de permisivi.

Deci nu-ti recomand nici sa le ceri voie, si daca iti dau voie(slabe sanse) sa te duci.Deoarece la ora asta umbla multi betivi/drogati/violatori pe strazi, colturi!
Sunt prea multe pericole si nu te poti apara...
Mai ales daca esti singura!

Iti recomand sa mai estepti cativa ani.