| Irinutza601 a întrebat:

Sunt fata, am 18 ani! Problema mea este ca sunt o fata timida. greu imi fac prieteni, greu intru intr-o discutie, ma inrosesc repede cind vorbesc cu cineva. Insa cu cei pe care ii cunosc de mai mult timp e ok. Vreau sa stiu ce e de facut sa nu ma mai simt asa. Cum sa am mai mare incredere in mine? Ce sfaturi imi dati? Va multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Halestorm a răspuns:

SI eu eram la fel, dar se poate rezolva. Eram mult mai rău ca tine, eu n-aveam deloc prieteni,abia de vorbeam:\ pana într-o zi când mi-am zis "GATA! De azi o sa fiu *deschis* cât se poate cu toată lumea,o sa socializez, o sa ma fac plăcut, o sa am prieteni", iar de atunci mi-am făcut foarte multi amici, m-am limitat la putini prieteni(în adevăratul sens al cuvântului), deoarece e mai bine asa.
Poți sa rezolvi asta doar cu voința ta, poți sa treci peste orice "timiditate" cu puterea ta, poți sa faci orice dacă ai încredere in tine. Succes!

| Irinutza601 explică (pentru Halestorm):

Multumesc mult! Incerc cit mai mult posibil sa am mai mare incredere in mine si sa merg mai departe indiferent. Dar oricum, la un moment dat cedez.

7 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

La varsta asta nu-i nicio problema, ca sa treci peste poti sa nu mai te gandesti la neprevazut si sa fi sigura pe tine!
Gandeste optimist!

Răspuns utilizator avertizat
| Ezeru a răspuns:

Socializeaza cu multe persoane necunoscute pana ajungi sa iti dai seama ca ai scapat de problema. La tine lipsa de incredere este mai mult o temere de a nu spune ceva gresit (cel putin asa presupun eu ).

| Irinutza601 explică (pentru Ezeru):

Problema e ca pe site-uri de socializare e totul ok. chiar si cu persoanele necunoscute... Dar cind ajungem fata in fata ma cam blochez...

| Ezeru a răspuns (pentru Irinutza601):

Eu sa stii ca nu ma refer la site-urile de socializare. Ma refer la faptul ca ai putea sa iesi prin oras cu prietene sa le cunosti prieteni si tot asa. Sa socializezi mai mult, dar nu online ci in viata reala cum e si normal.