| iubita_7132 a întrebat:

Sunt foarte invidioasa pe oricine care e mai bun ca mine cum sa scap de invidie? ma stapaneste...sunt foarte trista cand cineva are succes

6 răspunsuri:
| ZethOfficial a răspuns:

E specific romanesc cam toti au invidie
Incearca sa ai succes mai mult decat alti si o sa scapi.

| Ofiintă a răspuns:

Linisteste-te asa suntem toti desi e un pacat, in acele momente trebuie sa te gandesti doar la tine insatzi de cat de norocoasa esti si ca nu ar trebui sa te bagi in pielea altora
Vrei sa te vezi fericita numai pe tine? lasa bucuria si altora

| Kassandra_9578 a răspuns:

Poi...e greu dar iata ce poti face:
*Scrie o poveste despre depresia asta dar ca si cand ai invins-o (ma refer la invidia ta)
*Citeste o carte despre ceva de bine
*Relaxeazate si intindete pe pat apoi ziti in sinea ta ca gelozia nu pote pune stapanire pe tine
*Spune-i unei prietene sa-ti zica ceva de bine
*Gandeste-te la momentele frumoase si la succesele pe care le-ai avut uh
Multa bafta! Fuunda...
*

| BigV a răspuns:

Invidia nu este buna! Negativismul (invidia) te trage in jos, daca esti invidiosa nu vei avea niciodata ce are vecinul! Daca gandesti poztiv cel mai probabil vei atinge succesul! Nu ti se pare cumva ca toti oamenii de succes sunt pozitivi si cam toti ratatii sunt invidiosi(frustrati, complexati)? Uita-te la documentarul psihologic "the secret-2006", te va face sa intelegi cum poti obtine ce vrei si te va scapa de invidie! Toate cele bune!

| edith_8738 a răspuns:

Invidia este un sentiment absolut normal. Daca stam sa ne gandim, invidia este cea care ne face sa progresam de cele mai multe ori.In schimb trebuie sa fii foarte atenta.nu trebuie sa te lasi dominata.trebuie sa recunosti valoarea adversarului tau si sa il respecti pentru ca uneori este mai bun ca tine.sa stii ca nu totul se rezuma doar la a castiga mereu si mereu.nu trebuie sa fii trista cand cineva are succes.mai ales daca acea persoanaa muncit foarte mult pentru a ajunge in varf.lucrul acesta trebuie sa te ambitioneze sa fii si tu la fel de buna, sa muncesti mai mult.dar cum am mai spus, invidia este un sentiment absolut normal.cu totii suntem invidiosi. poti invata de la adversarii tai foarte mult.

scumpa, sper ca te-am ajutat! o zi minunata de august:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e bine. Trebuie să te educi singură şi să crezi în tine.Nu te uita la capra vecinului şi încearcă să-ţi vezi strict de a ta. Învaţă să apreciezi ce ai şi să vrei mai mult.Dar să nu te intristesze când cineva are mai mult că tine, pentru că te amăgeşti singură mereu.