| SoferFaraPermis a întrebat:

Sunt fumator? Sau mai bine zis ma voi apuca de fumat? Adica fumez o tigara odata la cateva luni si aia la petreceri.De exemplu nu am mai fumat de la revelion 2012 si am fumat aseara o tigara.Pot sa ma apuc de fumat? e posibil? adica nu mi se pare nimic ciudat nu ma ustura gatul,nu tusesc, nu am nimic si nici a doua zi.Nu simt o nevoie sa fumez dar o tigara la cateva luni poate sa ma aduca la stadiul de fumator? adica nu simt nevoia de a fuma dar o fac asa din curiozitate nu simt nimic diferit decat ca trag fumul acela in plamani in rest nimic.Este posibil sa devin fumator? Am vazut ca si dupa 4 luni de cand nu am pus tigara n gura nu imi este "pofta" si nu ma simt cu nimic mai diferit cand nu fumez.Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| dyannee a răspuns:

Nu te mai stresa atat. Fumator esti, din moment ce ai fumat(din cate stiu eu, o persoana care fumeaza se numeste fumator). Insa nu esti dependent, esti un fumator ocazional, caruia nu ii curg balele dupa o tigara la fiecare 5 minute.Nu cred ca e vreo problema in cazul asta.Dar daca nu te atrage cu nimic, de ce fumezi?

| SoferFaraPermis explică (pentru dyannee):

Sincer din curiozitate.Cand vad prietenii care fumeaza pe la chefuri etc. fara sa ma roage cu tigari le cer o tigara sa fumez si eu sa fiu "la fel ca ei" dar nu ma simt mai special sau diferint cand fumez.Repet la revelion am baut 3 beri si nu ma ametisem dar cand am iesit afara un prieten si-a aprins tigara si i-am cerut si eu una.Cred ca eu fumez asa din prostie pentru ca nu am ce face dar nu simt nimic diferit.Si daca ma roaga cineva refuz.Asta e un nerv de-al meu care mi se pune rareori.multumesc pentru sfat

| dyannee a răspuns (pentru SoferFaraPermis):

Cu placere

| bibsy a răspuns:

Eu iti spun sincer sa lasi si acea mica tigara deoparte pentru ca sincer nu iti face bine! Eu iti spus sa nu te apuci si sa nu stai langa cei care fumeaza deoarece oamenii care stau pe langa fumatori sunt mai predispusi la cancer decat acestia!

| SoferFaraPermis explică (pentru bibsy):

Multumesc pentru raspuns.

| crushedrose a răspuns:

Asa ca sa te sperii un pic, toti suntem fumatori, pasivi si activi tongue. eu nu cred ca daca fumezi rar poti deveni fumator inrait. Eu fumez vreo 10-15 pe zi, crede-ma daca aveai pofta nu te opreai la cateva tigari pe an. Nu te teme nu o sa devii fumator...

| SoferFaraPermis explică (pentru crushedrose):

Pai nu as vrea sa devin.Eu pur si simplu fumez din curiozitate dar nu pot spune ca ma atrage sau ma simt diferit cand fumez si cand nu fumez.De exemplu acum 4 luni am fmat eu o tigara pe cand un amic a fumat 7-8 tigari.

| Tyberius a răspuns:

Nu ai ce face? asa cate un pic un pic o sa simti nevoia sa fumezi parerea mea e ca nu ai ce face dai 11 lei pe un pachet de tigari in loc sa iesi la o cafea cu o fata sau sa faci altceva...winkingparerea mea este nu mai incerca ca ti se duce toata viata la vale odata ce devii dependent

| SoferFaraPermis explică (pentru Tyberius):

Pai asa este fumez "la misto" cum s-ar zice daca fumez o tigara la 4 luni dar daca este posibil sa devin fumator nu o sa mai fac asta.

| Tyberius a răspuns (pentru SoferFaraPermis):

Crede-ma ca ajungi eu am fumat 4 tigari acum o luna si a fost prima oara si crede-ma acum imi cere corpul tigari dar ma abtin n-am ce face