| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Sunt genul de persoana care nu poate privi omul in ochi atunci cand vorbeste cu el. Nu stiu, ma pierd cand ma uit in ochii cuiva. Mi s-a spus sa fac exercitii in oglinda. Ce fel de astfel de exercitii as putea face, recit o poezie, sa simulez o discutie?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este doar timiditate. Ochii emit biocâmp.
Când doi se uită ochi în ochi, creierele comunicp direct ori biocîmp și aceasta perturbă starea de veghe, de aceea te pierzi.
Dar este important să te uiți în ochii celui cu care vorbești, ca să comunici eficient.
Exercițiile în oglindă nu ajută, căci în ele nu apare biocâmpul interlocutorului, iar tu cu acesta ai problema.
Soluția este să te uiți scurt, câteva momente iar apoi să miști privirea puțin mai jos, la nivelul gurii lui, apoi să revii din nou, pînă te obișnuiești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt genul asta, sunt extrem de rușinoasă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ajuta privitul în oglinda, pur și simplu vorbește mai mult cu persoanele și chinuiete sa te uiți în ochii lor, pana la urma te vei obișnui.

| Madesz a răspuns:

Si eu sunt la fel. dar asta de cand eram la ora de romana, iar profesoara de romana vorbea cu o colega, iar acea colega se uita fix in ochii ei, si i-a atras atentia, cum ca se uita prea mult in ochii ei, ca o sfida. ceea ce vreau sa zic e ca nu e bine sa te uiti FIX in ochii cuiva pentru mult timp, parerea mea.

| MPersephone a răspuns:

Eu cand sunt intimidata de o persoana si nu o pot privi in ochi, o privesc in spatiul dintre sprancene pentru a nu ma da de gol.
O alta chestie e ca am vedere slaba si nu port mereu ochelari. Deci, daca sunt la o oarecare departare de persoana, ma uit in ochi fara probleme, avand in vedere de faptul ca nu ii vad ochii bine.

| Antopuff a răspuns:

Nu, vorbesti cu tine in oglinda. Stiu ca pare stupid dar are efect mai ales cand ai o prezentare in fata unui public.