| Alina297 a întrebat:

Sunt în clasa a 8-a şi am o foarte mare dilemă. Nu ştiu ce vreau să fac mai departe..nu ştiu la ce profil să merg la liceu. Imi puteti da va rog mai multe detalii despre profilul mate-info(ce se face la informatica, ce pot sa ma fac daca urmez acest profil) si stiinte sociale. Funda

3 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

E doar o parere, ia-o ca atare.
Eu nu mi-as mai alege liceul cu ideea ca...ce-o sa devin dupa. Pentru ca nu te faci nimic doar cu liceu, iar profilul pe care-l urmezi la liceu poate deveni total irelevant. Asta in sensul in care, in clasa a 12, desi esti la mate info, decizi ca vrei sa te faci...nu stiu, veterinar.
E normal sa nu ai idee ce vrei sau ceva, doar vezi ce ti-ar placea...si fa aia.

| Teo29 a răspuns:

Daca nu esti foarte bun la matematica, du-te la stiinte sociale...Decat sa ai probleme cu bac`ul cum au 60% din aceasta tara dintre elevi, care nu au fost indrumati sa faca ceva mai simplu. Facultatea e cea care conteaza, de ex daca iti place info, du-te la o facultate unde se face serios, si acolo prof o iau de la 0 de obicei. Nu-ti complica viata cu profil real decat daca te pricepi la mate... Daca nu, e pacat sa te chinui. Cea mai frumoasa perioada e liceul, la facultate treaba e mai individualista, nu mai este colectivul din liceu happy

| Richard002Toto a răspuns:

Bună Alina. Așa eram și eu într-o asemenea dilemă însă am trecut ușor peste ea. happy Cel mai bine e să vezi ce-ți place cel mai mult să faci și să vezi dacă ai aptitudini pentru acel domeniu. Legat de la ce profil să mergi este bine să te gândești bine ce alegi. Dacă vei mergi la Matematică-Informatică vei mânca matematica pe pâine (M1. cea mai grea), referitor la științe sociale, e lejer, la acest profil se axează foarte mult pe Istorie, Geografie, Română, și restul (faci din toate câte puțin) dar se axează foarte mult pe Istorie, Geografie și Română. happy Succes mai departe să intri acolo unde crezi că vrei și poți să faci față! Succes la examen și numai bine! Liceul va fi ca o temelie pentru viață! happy Succes!