| FlyingSparkle a întrebat:

Sunt in clasa a saptea si stiu ca poate inca nu e timpul sa ma gandesc la asta, dar sunt cam confuza in legatura cu profilul pe care voi merge la liceu. in primul rand eu vreau de peste 6 ani sa devin medic veterinar, de cand eram foarte mica, si deci ar trebui sa merg pe profil real, la chimie-biologie, dar totusi desi aceste materii imi plac foarte mult, nu as vrea sa invat mate si fizica grea. pe de alta parte, mi-ar placea foarte mult la uman pentru ca sunt buna la romana si la limbile straine, dar stiu ca imi va parea foarte rau daca nu voi invata bio si chimie pentru facultate tongue intrebarea mea este, daca merg pe profil uman, ca sa intru la medicina pot sa fac meditatii la bio si chimie, sau trebuie neaparat sa merg la real? sad o fata asa mi-a zis ca face, dar cred ca va fi greu. mentionez ca la real am numai un interes in viata - medicina, dar la uman ma pot face traducatoare, caci invat japoneza si stiu si engleza, scriitoare si multe altele.

6 răspunsuri:
| private09love a răspuns:

Buna!

Si eu sunt la un liceu cu profilul de medic veterinar. E frumos ca medic veterinar dar ii si putin greu deoarece este mai greu la animale decat la oameni parerea mea. Matematica nu este asa grea iar fizica eu am facut numai pana in clasa 10. Chimie am 2 ore pe saptamana iar biologie 1, dar pe langa astea am module unde inveti despre anatomie, boli, medicamente etc.
Succes!

Pa, pa!

| monique a răspuns:

Daca mergi la uman, iti limitezi optiunile de a da la facultate. La real limba romana si limbile straine se fac cam la acelasi nivel ca la uman, in schimb la uman nu se prea face nimic legat de mate/chimie/bio/info. Am colege care au gatat uman cu note foarte bune, au gatat facultate de limbi si nu isi gasesc de lucru. Cel mai bine e sa alegi acel profil care stii tu ca se fac multe materii. Chiar daca iti va fi mai greu, pe urma iti va parea bine pentru ca iesi pregatita pentru viata, indiferent ce alegi. Vei vedea ca si daca faci psihologie sa zicem, tot vei avea nevoie de limbi straine, de calculator, de putina biologie si de mate. Deci eu zic sa alegi un profil mai greu, cu profesori mai exigenti ca apoi sa iti fie mai usor in viata. Si vei vedea ca optiunile tale pentru facultate se vor schimba, si in final te vei decide abia in clasa a 12-a. Asa ca bafta la invatat!

| theprettyreckeless a răspuns:

Exact asta e si cazul meu. vreau sa urmez medicina, sunt buna la bio si la chimie, dar mai "scartaie" la amte si fizica daca intelegi ce zic laughing. romana, engleza merge super la mine doar ca majoritatea imi zic ca pe viitor nu prea ai optiuni. eu zic sa te bazezi pe ceva ce esti sigur ca iti va oferi un viitor asigurat. sper ca te-am ajutat!

| FataDinVecini_3045 a răspuns:

In primul rand nu ai cum sa devi la 19 ani medic veterinar
Trebuie sa faci facultate.
Si asta presupune vreo 6-7 ani, nu stiu exact, cu practica din anul 3 parca.Deci mie cel putin mi se pare aiurea.Plus ca la liceu ar fi indicat sa faci stiintele naturii(bio-chimie)

| byencutza4me a răspuns:

Va rog rasp ca si eu sunt la fel la fel laughing

| Cipriana a răspuns:

Daca vrei sa mergi la uman. du-te nu vei regreta. Oricum biologie faci, daca o sa iei si meditatii va fi perfect. cu chimiastraight face daca te vei baza mai mult pe meditatii pentru ca eu, de exemplu, fac doar o ora de chimie pe saptamana si nu e de ajuns. Poti sa mergi linistita la uman happy daca ai vointa si vei invata va fi okhappy