| Nikcoletta a întrebat:

Sunt însărcinată și nu știu cum să mă înscriu la un doctor?
Nu am niciun doctor la care să merg.
Pot face nașterea la orice spital? Sau am nevoie de trimiterea unui medic?
? Vă rog sa-mi scrieți tot ce știți despre sarcină

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Poti beneficia de analize gratuite si ecografii gratuite(1/luna in primele 7 luni si apoi 1 la 2 saptamani) chiar daca nu ai contribuit niciodata la sistemul de sanatate. Poti face asta inscriindu-te in primul rand la un medic de familie. Oricare vrei tu cu mentiunea ca trebuie sa ii spui ca te inscrii pe perioada sarcinii.Acolo ei te vor indruma mai departe cand trebuie sa iti faci respectivele analize si cum sa procedezi sau poti intreba orice nelamurire ai si cu siguranta vei fi sfatuita.
Dar primul pas este sa iti alegi un medic de familie si sa ii spui ca vrei sa te asigure datorita sarcinii.Este gratuit chiar daca nu muncesti acum sau nu ai muncit niciodata insa va trebui sa dai aceste detalii si sa discuti acolo tot ceea ce consideri relevant si ce te nedumereste.
Multa sanatate si sarcina usoara! happy