| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Sunt intr-o relatie toxica. Inselata, mintita. Stiu ca trebuie sa pun punct. Dar cum sa fac sa ma distantez si sa nu ma doara asa tare? Chiar il iubesc.

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
O relație toxica, precum a ta nu e de menținut mai departe.
Pur și simplu trebuie sa ai răbdare și sa încerci, de fapt nu sa încerci ci sa fii foarte hotărâtă pe decizia luata. Ca sa te poți,, distanta,, trebuie sa fii în stare sa spui stop definitiv, ceea ce e un lucru foarte greu de realizat pe moment, însă nu imposibil.
Fii egoista e cel mai bun sfat al meu. Puneți întrebarea. Tu meriți asa ceva? Nu meriți ceva mai bun? Ceva mai de calitate. Trebuie sa îți ridici puțin standardele. Căci se poate.
În primul rand, blochează tot ce tine de el. Repetați într-una ca el nu te merita, lucru adevărat de fel. Șterge pozele, mesajele, care îti pot afecta decizia de a spune stop.
Blochează-l pe rețelele de socializare. Blochează tot.
Și ce e mai important gândește-te la viitor. Ok tu ii accepți acum totul, fiindcă îl iubești, însă lasă-mă sa te întreb ce vei face în viitor? Presupun ca îți vei dori o familie ceva ce este normal de altfel, merita sa îți strici viitorul pentru o astfel de persoana care te poate înșela non-stop?
Fii tare și pune stop acum, asta ca să nu îți irosești niște momente prețioase din viata ta. Poate acele momente sunt rezervate sa le petreci cu o alta persoana. Și sa fii mai fericita decât ești în prezent.
Numai bine! Îți doresc tot binele din lume și sper din suflet sa iei decizia cea mai importanta și cea mai corecta pentru tine în primul rand! Capul sus, știu ca poți!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Iti gasesti pe altcineva. Nu inteleg cum mai poti iubi daca ai fost inselata...

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Relatiile pansament nu sunt o solutie!
Tie cum ti-ar placea sa fi rezerva cuiva!? straight face

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Nu am zis nimic de rezerva. Poate se indragosteste de altcineva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar îl iubesc = vreau să fie al meu, să fie proprietatea mea.
Ca să nu doară tare, despărțirea trebuie să fie bruscă și definitivă. Apoi când îți vine să plângi, să repeți. X nu este proprietatea mea. Știu că nu vei reuși să faci exac așa, dar ideea eu ți-am dat-o. Dta adaptează la situația dtale.
Dar de exemplu, să n anunți, eu mă despart de tine, că atunci încep 1000 de discuții care durează. Pur și simplu nu îl mai cauți, nu răspunzi la telefon, nimic, nimic. Doar așa o să reușești să îl faci să înțeleagă. Dar nici asta nu vei face.

| Andreeush a răspuns:

Oricât de mult l-ai iubi ar trebui să ai un minim de respect față de tine, să ai orgoliu.
Cum poți să stai cu cineva care te minte și te înșeală?

| eckblume a răspuns:

Fie ca esti cu el ori fara el, poti sa respiri, sa traiesti, sa mananci.
In viata iti poti gasi pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat.
Nu ii pasa si mai rau e pentru tine daca accepti in continuare sa fii "victima" in relatie.
Din fericire omul se poate adapta cerintelor mediului. Asa te poti debarasa si tu de relatia asta.
Ocupa-te cu altceva sa iti tii mintea departe de persoana lui. Mergi la cumparaturi, cinema, cu prietenele, in parc etc.
Viata continua si fara el. Iti dai seama ca e urat ce se intampla. Gandeste-te ca ai alte teluri mai importante in viata.

| ibaal a răspuns:

Stii ca e gresit. Pui punct si gata. Nu ai cum sa iubesti lipsa de respect. Cred ca mai degraba te atrage fizic foarte mult si confunzi sentimentele. Dar,"frumosi" o sa tot gasesti, trebuie sa alegi totusi si ceva pentru suflet, nu doar pentru truphappy

| SEMIHA a răspuns:

Pot să îți spun doar că s-a instalat OBIȘNUINȚA în relația ta! Tu nu îl iubești, ci doar te-ai obișnuit atât de mult lângă el, încât uiți cine ești și te lași înjosită de către așa numitul "iubit"! Nu există iubire fără respect, crede-mă! Doar te-ai obișnuit cu faptul că el te acceptă așa cum ești și nu îți dorești altceva! De aia TU singură permiți să fi înșelată și mințită! De ce faci asta? De ce faceți asta fetelor? Îți spun ceva iar tu să meditezi la asta: "Dacă iubești atât de mult persoana greșită, imaginează-ți cât de mult o poți iubii pe cea potrivită!" Gandește-te la asta! Oricum în cazul tău, nu mai e iubire demult, ci OBIȘNUINȚĂ! Dar am spus-o pe înțelesul tău. Mai sunt bărbați! Pune punct și stai singură o perioadă de timp. O să vezi ce bine o să îți prindă și cât de multe o să realizezi în acel timp de singurătate. O să întâlnești pe altcineva la momentul potrivit și o să fi fericită. Bineînțeles, DOAR DACĂ VREI. Totul depinde doar de tine.

| weloveit a răspuns:

Bună, iti inteleg durerea. Stiu prin ce treci. In primul rand pune te pe tine pe primul loc, trebuie sa începi sa te indepartezi usor usor punandu ti in cap toate greselile lui iar apoi sa o termini brusc. Sa ti lasi mintea libera si sa accepți pe cineva mai bun, cand o sa fie cazul.