| BeLLa_8336 a întrebat:

Sunt intr-o situatie familiara foarte dificila si as vrea sa stiu cum sa o rezolv:
Mama mea a murit cand aveam 9 ani si acum am 16.Pana la varsta de 12 ani am stat in Germania cu bunicii meu intrukat m-am nascut acolo.La 12 ani m-am mutat in Romania la dorinta mamei sa stau cu fratele meu ce are 30 de ani si cumnata mea.La inceput m-am inteles bine cu ea dar de aproximativ 3 ani totul s-a schimbat.Ma cearta des si inteleg asta, insa atunci cand se isca un scandal ea imi spune lucruri ingrozitoare ca nu poate avea o familie normala, ca eu isc mereu scandal, ma jigneste si lucruri de genu asta. Ea a nascut de curand si nu pot spune ca s-a schimbat situatia.Mai se afla in peisaj si nepoata acesteia.Mereu face diferente intre noi 2 mereu eu sunt cea care imbarliga mereu cea rea...Si credeti-ma sunt foarte sociabila si nu vreau sa fac nimanui rau. Fata aceea este una de genu falsa care se da pe langa tine si face orice sa-i fie bine. Ceea ce ma doare este ca fratele meu nu ma intelege si mereu ii da ei dreptate.Am prieteni ei ma inteleg, stiu situatia, ei ma cunosc si stiu ca am dreptatE dar poate gresesc ceva poate chiar e vina mea.Nu vreau sa ma duc la tatal meu, intorcandu-i fratelui meu spatele i-as intoarce si bunicilor din Germania si nu vreau asta ei m-au crescut.As vrea sfaturi sa stiu ce pot face ce sa fac sa schimb situatia nu mai pot mereu plang ma consum mereu eu sunt cea rea.As vrea sa fac ceva sa schimb situatia, sa nu mai fiu povara tuturor. Vreau un sfat, nu vreau sa incep sa cred ca nu mai merita sa traiesc pe pamant; va rog

5 răspunsuri:
| Larisa a răspuns:

Buna,as vrea sa stii ca nu tu esti cea rea, dar din pacatexista oameni parveniti si rai la suflet care nu vor decat sa faca rau.Si pe mine m-au crecut bunicii, si nu te sfatuiesc sa le intorci spatele.Imi pare foarte rau ce s-a intamplat cu mama ta, dar sfatul meu este sa te incurajezi si sa iei atitudine.Sa stai de vorba doar tu cu fratele tau, fara altcineva prin preajma si sa-i explici situatia.Sunt sigura ca te va intelege.Iar data viitoare cand ai ocazia, demasca-le pe cele doua, aratandu-i fratelui tai ca ai dreptate.In rest fi tare si lupta pana la capat pentru dreptate, si sa stii ca nu esti singura care are probleme.Fiecare are intr-un fel sau altul, iar viata merita traita cu bune si rele, cu bucurii si necazuri

| AndreeaCristina96 a răspuns:

Wow o situatie foarte complicata ai incercat vreodata sa vorbesti cu matusa ta deschis sa ii spui totul in fata adica sa ii explici cum te simti sa ii demonstrezi ca nu esti asa cum crede ea
Esti o fire foarte buna si sufletista eu cred ca marti mult mai mult si nu cred ca ar trebui sa te consumi mai bine stai de vorba cu cineva care te intelege in afara de prieteni cineva mai mare si cred ca o sa te ajute Eu nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar sper ca te-am ajutat.
Mult succesbig grin!

| metalheart a răspuns:

Oricum te-ai simti niciodata sa nu spui ca nu merita sa traiesti pe pamant. orice om are o soarta pe pamant si in functie de ea ii va fi "viata" dupa viata(adica in cer)
eu daca as fi in locul tau as sta la bunici si daca ar intreba de ce ai ales aceasta decizie spune-le ca nu vrei sa fii o povara pentru fratele tau si ca vrei sa traiasca fericit.ei nu vor intelege oricum motivul tau dar cumnata si fratele sigur o vor face. daca te-ai muta la bunicii tai cred ca in gandul fratelui tau ar fi un semn de intrebare pentru faptul ca ai luat aaeasta decizie. cred ca la bunicii tai ti-ar fi mai bine. cel putin nu s-ar certa nimeni ca tu faci rele, ceea ce nu cred din catemi-ai spus.
tu ai trecut prin momente grele daca spui ca mama ta a murit cand aveai 9 ani.cred ca a fost dureros si cred ca este si acum.
daca poti, du-te la tatal tau in vacanta, mai schimba mediul si asa poti vedea daca cumnata ta este fericita(scuz de cacofonie). Daca te duci la tatal tau nu inseamna ca celorlalti le intorci spatele. e dreptul tau sa-ti vezi tatal.
Stiu ca nu are de-a face cu intrebarea ta dar vroiam sa iti spun ca imi place sa ajut astfel de cazuri, ed aceea mi-ar placea sa vad ce decizie ai ales dupa ce ai citit mesajul meu. daca stii sa trimiti intrebari prin TPU care sa ajunga la mine te rog sa o faci pentru ca sunt cuioasa sa vad ce decizie ai luat.
sper ca te-am ajutat caqt de cat.mult succes in tot ce faci!
ps. te rog daca vrei sa ma adaugi ca prieten la tpu.binenteles daca vrei.si sa stii ca sunt fata chiar daca la avatar scrie mathew.

| Adriana_1090 a răspuns:

Wow cred ca inteleg perfect.
Nepoata ei va trebui pusa la punct :te jigneste, face lucruri urate si da vina pe tine, te santajeaza? inregistreaz-o! fa in asa fel incat sa le arati fratelui tau si cumnatei tale ca nu esti tu oaia neagra a familiei.Si astfel iti recastigi increderea in cumnata ta
Si cumnata : ai vreun stil anume iesit din comun? iesi mereu pe afara cu prieteni si iti neglijezi familia? sau dc se ia de tine trebuie sa aiba vreun motiv oricum, eu cred ca toata lupta trebuie dusa cu nepoata ei,si sunt aproape sigura ca, nepoata ei o instiga pe cumnata impotriva ta.
Inca un lucru foarte important sa stii ca dupa ce le arati adevarata fata a "nepoatei bune" lucrurile se vor schimba si atunci vei putea sa le spui clar amandurora si cumnatei si fratelui tau ce simti. Spune-le deschis ca de cand ai venit in casa lor si-au facut o impresie total gresita despre tine si nu in ultimu rand spune-le toata durerea ta astfel te descarci sufleteste!
Multa bafta si sa nu uiti Roata se intoarce, cu putin noroc totu' o sa fie bine trebuie sa gandesti pozitiv.

| eunikky001 a răspuns:

Serios Bella tu nu trebuie sa ii asculti criticile o lasi sa vorbeasca pana nu mai are aer
pentru ca daca nu o bagi in seama pana intr-un final te va lasa in pacehappy
trebuie sa ai grija