| PotatoeCreed a întrebat:

Sunt la liceu și îmi doresc să devin astrofizician. Există facultăți în România de astrofizica bune, căci nu am găsit această specializare nicăieri. Mă gândeam la posibilitatea de a studia în afara, de preferat Londra... Acolo cum poți găsi o facultate bună și să te înscrii la ea? Și care este bibliografia, ce trebuie să cunoști neapărat din liceu? Sunt foarte multe întrebări dar nu știu pe cine să întreb și am nevoie de ajutor. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

In Romania poti face Facultatea de Fizica, poti alege specializarea Astrofizica prin anul 3 si poti face si un masterat in Astrofizica.
In Romania invatamantul este gratuit, in strainatate, nu prea.
Orice ai alege iti urez multa bafta!

| PotatoeCreed explică (pentru christall):

Unde este o facultate bună în România? Și merită să faci facultatea in România? Ce poți să ajungi, nu mi-ar placea sa știu că ajung pur și simplu profesor... Am înțeles că nu prea sunt promovate științele și nu sunt finanțate cercetările așa bine... Am înțeles că pentru admitere ai nevoie doar de nota din bac, nu e niciun examen de admitere sau ceva. Dar bănuiesc că trebuiesc să cunoști fizica din liceu la perfecție

| christall a răspuns (pentru PotatoeCreed):

Stiu pe cineva care a terminat facultatea de fizica. Cand s-a inscris nu prea stia fizica. Dupa ce a terminat a facut doua masterate in Biochimie si Biofizica, un doctorat in Chimie si un postdoctorat. Se poate daca vrei.

| PotatoeCreed explică (pentru christall):

Am auzit că e greu să-ți găsești un job bine plătit după terminarea facultății și că majoritatea mai fac și altceva pe lângă și că este greu sa iei parte în cercetări și așa. Sau că majoritatea lucrează pur și simplu ca profesori, și mi-ar displăcea asta, adică mi-ar și plăcea daca as știi că aș lucra la ceva important( cum era Einstein de exemplu). Apropo, cunoștința ta lucrează încă în România?

| christall a răspuns (pentru PotatoeCreed):

A lucrat in Franta o perioada, dar nu a vrut sa ramana acolo. Vrea sa faca ceva in Romania. Mi-a spus ca nu e cine stie ce nici acolo.