| IonescuRobert a întrebat:

Sunt mama Lui!
Si cateodata ma intreb oare de ce trebuia sa se întâmple asta?
Cu ce am gresit?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt Mama Lui! Mama cui?
Si cateodata ma intreb
Oare de ce trebuia sa se întâmple asta? Ce te face să crezi că trebuia? Să se întâmple ce?
Cu ce am gresit? Ai greșit în legătură cu ce?

| IonescuRobert explică (pentru sadrian46):

Fiul meu s-a Sinucis!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand s-a intamplat asta?

| IonescuRobert explică (pentru DoarBogdan):

Acum cateva zile. Am venit din Germania pentru înmormântare. Care a fost deja.

| Catrice a răspuns:

Aia e.

| Sofer a răspuns:

Mai exact ce s-a întâmplat?

| IonescuRobert explică (pentru Sofer):

Fiul meu s-a Sinucis acum cateva zile

| sadrian46 a răspuns (pentru IonescuRobert):

Îmi pare foarte rău să aud aceasta. Vă transmit sincerele mele condoleanțe.
De 55 de ani ajut oamenii cu consiliere în probleme de viață. Nu sunt expert cu școală. în acest domeniu, sunt autodidact. Aceasta nu este o profesie a mea care să îmi aducă bani, este o pasiune care mă face fericit.
Am avut printre cei pe care i-am consultat o persoană care s-a sinucis, dar aceasta s-a întâmplat la doi ani după discuția cu mine. Astfel nu am putut să intervin.
Am avut în familia extinsă și mai îndepărtată de mine, persoane care s-au sinucis, sau au avut o conduită de viață care a dus spre un deces care ar putea fi considerat o sinucidere mascată.
Am tradus din română în engleză două lucrări de specialitate referitoare la sinucidere.
Astfel știu ceva mai multe despre acest fenomen decât majoritatea oamenilor.
Astfel vă pot răspunde dintr-o poziție avizată. Dar fiindcă fiecare are harta lui interioară referitoare la această lume, o să vă ajut cu câteva întrebări să faceți ordine în lumea dvs, pe care acest eveniment a răsturnat-o.
Oare de ce trebuia sa se întâmple asta? Vă rezultă de undeva că exista ceva, sau cineva care impunea asta ca o necesitate, ca o trebuință?
Cu ce am gresit? Rezultă de undeva că acest eveniment rezultă dintr-o greșeală a dvs?
Ce știu eu, dacă asta vă poate ajuta.
Cauza sinuciderii nu este cunoscută. Sunt numai ipoteze.
Nu poți împiedeca pe cineva decis să se sinucidă să o facă.
Există o componentă genetică ( unele etnii se sinucid mai frecvent, de exemplu cea maghiară) dar nu a fost descoperită o genă pentru asta.
Motivele invocate de sinucigaș la nivel logic, cele declarate, nu sunt cele reale. Decizia nu este luată rațional, ci la nivel inconștient.
Dacă sinucigașul solicită ajutor ca să scape de acest deznodământ, uneori poate fi ajutat, alteori nu.
Astfel, nu există motive să vă auto învinovățiți. A fost un eveniment care depășește capacitatea dvs de a-l preveni sau de a-l influența.

Oare de ce trebuia sa se întâmple asta?

| mentholinks a răspuns:

Nu ati gresit cu nimic. Adevarul cred ca e ca asa a fost sa fie. Multe lucruri nu le putem intelege. Eu m-am aruncat de la etajul 7 al unui bloc in urma cu 9 ani si de atunci ma tot intreb de ce am supravietuit in timp ce alti copii mor de cancer sau in accidente.

| IonescuRobert explică (pentru mentholinks):

Etajul 7? Ce s-a întâmplat?

| mentholinks a răspuns (pentru IonescuRobert):

Nici eu nu pot sa-mi explic clar, am avut un fel de psihoza, ploaie de ganduri.