| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana timida si mai niciodata nu stiu sa initiez o conversatie. Nu stiu cum sa incep, despre ce sa vorbesc.
La munca vorbesc cu colegele despre ce avem de facut, desi ele sunt sociabile si vorbesc deapre orice. Si eu particip la discutiile lor, initiate de ele nu de mine. Efectiv nu stiu
ce sa le spun, le zambesc si astept sa zica ele ceva. Ma simt prost pentru asta.
Ma puteti ajutata cu cateva exemple? Mie nu imi vin natural cuvintele din teama de a nu fi judecata sau perceputa intr-un anumit fel.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu te descurci sa initiezi o discutie, ca sa eviti penibilul, lasa pe celalat sa o initieze, iar tu doar completezi sau brodezi pe subiectul ala.
O alta varianta este sa discuti filmul vazut cu o seara inainte, sau cartea pe care tocmai ai citit-o.

| Andreeush a răspuns:

Lasa teama ca vei fi judecata daca spui ceva gresit. Trebuie sa iti schimbi atitudinea, felul de a gandi.
Fii tu insuti, mai extrovertita. Incearca sa vorbesti mai mult cu cei din jur. Nu te-ai imprietenit cu colegele de la munca? Ar trebui sa vezi poate aveti lucruri in comun despre care sa discutati, in loc sa vorbiti doar de ce aveti de facut la munca. Poate aveti aceleasi hobby-uri.

| aimullah123 a răspuns:

Pai ti-ai dat singura un indiciu in rezolvarea problemei
"teama de a nu fi judecata sau perceputa intr-un anumit fel"
Ai nevoie sa discuti cu cineva care se pricepe in domeniul asta. Psihoterapeut spre exemplu. Sau daca ai chef poti vorbi cu mine. Eu nu sunt psihoterapeut doar ca sunt foarte pasionat big grin uite iti las un mesaj in privat

| ibaal a răspuns:

Cui ii pasa de judecata altora!? Exista un singur judecator si clar nu se afla printre colegele tale laughing
Niciodata n-ai sa multumesti pe toata lumea,iar greselile sunt parte din viata noastra,asa evoluam,invatam.
Participa la conversatii,spui ca ele vorbesc,mai mult decat sigur si tu emiti judecati de valoare laughing toate gresesc uneori! Ti s-a parut ca s-a sfarsit lumea?! laughing
NU. Cel mai rau lucru e sa spui vreo prostie, sa se rada, si in cateva zile sa se-ntample altcevalaughing toti vor uita, nimeni nu ramane cantonat laughing
si "greselile" mari raman mai mult in capul nostru decat in "mintea lumii" laughing
important e sa nu te dai a fi "buricul pamantului" laughing si sa nu depasesti limita nesimtirii big grin in rest, n-ai de ce sa te temi!