| GrigoreTiberiu a întrebat:

Sunt obligat la liceu sa sterg tabla?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu stiu sa scrie asta in regulament

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar din respect față de profesori și față de colegii tăi, ai putea să o ștergi și tu din când în când, dacă nu te dor mâinile.

| Andreeush a răspuns:

Îți cade o mână dacă ștergi tabla din când în când?

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Nu-i cade nicio mana da pana la urma de ce sa fie obligat sa spele impuciciunile alea de bureti si sa stearga si inhaleze praf de creta? Din cate stiu exista femeie de serviciu care e platita sa faca curat pe teritoriu scolii, si tabla face parte din teritoriu scolii, de ce nu se ocupa ea sa spele buretii? Copiii primesc ceva ca se duc sa spele impuciciunea aia de burete? Nu, nici macar apreciere, ci doar critici daca nu o fac, nu-i normal si-l inteleg 100% de ce n-ar vrea sa faca asta.

| Andreeush a răspuns (pentru Adry05):

Femeia de serviciu nu are obligația de a sterge tabla din clasă.
Asta e datoria elevilor, ei sunt cei care au nevoie de tablă.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeush):

Asta e un fel de lege nescrisa, dar scrie undeva ca trebuie ei sa faca asta? E asta in regulament? Cat timp nu e nu vad de unde obligatia. Pana la urma ea e platita sa faca curat, nu ei, macar sa le spele buretii daca tabla o sterg ei.

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

Eu m-am oferit să șterg tabla la facultate și a zis proful că asta e job-ul lui, că noi suntem studenți și avem alte preocupări laughing.
Dacă-l auzeau profii mei din liceu făceau spume.

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

Aur curat

| Lioana a răspuns:

Sarcina de a sterge tabla revine in mod normal elevului de serviciu care se schimba zilnic sau saptamanal.
Daca traiesti intr-o societate trebuie sa cooperezi ca sa faci sa mearga lucrurile bine, sa aduci aportul tau grupului din care faci parte. Daca refuzi sa faci asta vei fi privit ca un lenes si un incompetent. Nu cred ca merita sa te bagi in gura lumii pentru un motiv atat de minuscul.

| artemidak a răspuns:

Nu cred

sau la mine personal când mi se cere asta mă prefac ca is surda)