| anonim_4396 a întrebat:

Sunt satena cu ochii capruihappy. as vrea sa`mi pun lentile colorate sa vad cum imi sta si cu alta nuanta la ochi, insa nu stiu. ce mi s-ar potrivi mai bine? Verde sau albastru?big grinbatting eyelashes

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si de nunta parului, arata destul de bine verdele cu parul saten si brunet, dar parerea mea si saten deschis de potriveste destul de binethinking Deci as zice ca verdehappy. Daca ai de gand sa te vopsesti blonda atunci ai putea incerca albastru, pana atunci foloseste verdehappy. O zi buna!happy

| Alexander21 a răspuns:

Verde...la albastru merge parul blond.La ochi verzi merge saten si brunet.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Lentilele colorate sunt toate lentile suple. Daca le purtati pentru prima data, puteti sa simtiti un inconfort usor timp de cateva zile, dar acesta va disparea in timp. Pentru a usura acomodarea, nu ezitati sa puneti cateva picaturi de ser fiziologic in ochi, ca sa umeziti corneea.

Iar la inceput nu le purtati mai mult de 8 ore. Lentilele colorate pot fi purtate de catre toata lumea, cu exceptia interdictiei date de medic. Cu toate acestea, inainte de a le purta si chiar daca nu aveti nevoie de corectie, consultati un oftalmolog.
Ochii caprui se pot transforma intr-un albastru deschis, dar nu in verde, caramel sau ambra. Pentru ochii mai intunecati, trebuie sa alegeti lentile opace, care acopera complet culoarea de origine a irisului. Culorile propuse sunt, in general, corecte si permit o schimbare radicala. Dar aceste lentile creaza o privire in care naturalul lipseste cu desavarsire si este putin probabil sa pacaliti pe cineva ca v-ati nascut cu acea culoare a ochilor.

Nu cedati tentatiei de a cumpara lentile fara reteta. Folosirea lentilelor, colorate sau nu, nu trebuie sa se faca oricum. Oftalmologul va determina daca puteti purta lentile, mai ales colorate si va sti sa va sfatuiasca. El va va ajuta sa alegeti modelul cel mai bine adaptat pentru tipul de corectie necesar, iar voi selectati culoarea care va place.

Nu imprumutati lentilele si respectati la sange regulile de igiena care se impun in cazul lor. Folosite-le numai daca sunteti curati pe maini si curatati-le minutios. Lentilele curatate gresit sunt purtatoare de bacterii si pot provoca o infectie a corneei. Complicatiile pot duce la pierderea acuitatii vizuale, agravandu-se pana la pierderea ochilor. Chiar daca acestea sunt cazuri rare, nu va jucati cu sanatatea ochilor.
Chiar daca nu va purtati zilnic lentilele, tot trebuie sa va innoiti lunar lentilele, caci durata lor de viata nu depaseste 2 luni, indiferent daca le purtati sau nu.
Sper ca toate aceste sfaturi te vor determina la o hotarare pro sau contra.
In nici un caz sa nu cumperi lentilele dintr-un loc nespecializat sau dupa net,dar mai intai de toate, fa o vizita oftalmologului, te rog. El este cel mai in masura sa-ti dea sfatul ideal. Succes!

| TheoIsBack a răspuns:

Eu am lentile albastre. Când eram mică eram tot şatenă cu ochi căprui.La 17 ani m-am vopsit blondă şi mi-am pus lentile.Eu iţi recomand albastre, sunt cele mai drăguţe.