| ralucaralu a întrebat:

Sunt sefa clasei si nu prea sunt prietena cu colegii. Ce sa fac sa ma inteleg bine cu toti?

11 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

In niciun caz sa nu ai atitudine de superioritate! Orice ai face, evita aerele de sefa! Uita ca esti sefa, sefa de clasa esti doar in situatiile cand diriga/dirigu' are nevoie de ajutorul tau, etc.
Fii prietenoasa, ofera ajutor cand ai nevoie, incearca sa tii clasa stransa pe cat se poate, unita. Sa nu fii tu intotdeauna aia care urla sa fie liniste ca vine profu', e aiurea. Daca cineva te intreaba de teme, ofera explicatii, pe cat poti, etc [asta nu inseamna sa fii fraiera clasei sa le dai temele la toti]. Apropiete in pauze, de "grupurile" formate, pe ici, pe colo. Fii amabila cu toti, si cand se iveste vreo confruntare intre grupuri prin clasa, tu sa fii pe teritoriu neutruwinking.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Nu te purta ca o sefa, asculta toate parerile si incerca sa-i impaci pe toti.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Si eu am fost sefa clasei dar nu faceam nimic si asa eram prt cu toti
mai faceam ceva la ora dirigai sau cand venea ea laughing)laughing)
nu e un sfat prea bun dar eu asa faceam sad
tu incearca sa te intelegi bine cu toti si chiar daca esti sefa clasei sa fii de gasca nu o tocilara care invatawinking
succes

| oOoLadyMoOo a răspuns:

Incearca sa le demonstrezi ca doar pentru ca esti sefa clasei, nu inseamna ca le esti superioara.
Insa daca profiti de titlul tau, bineinteles ca, colegilor tai le e "frica" de "puterea " pe care o ai, si nu vor sa se apropie sufleteste de tine... happyIntelegi?

| alexutu001 a răspuns:

Buna sefa:p, stiu cum e si eu sunt sef de clasa parerea mea este ca nu te poti intelege cu toti deoarece se impart in doua grupe:
-cei care te respecta si cu care te intelegi bine
-cei care nu te respecta si care le e ciuda ca esti sefa eu am incercat sa-i multumesc pe toti dar e un colt mai vesel in clasa care nu prea ascultabig grin bafta:*

| ღβ3b3LuSa a răspuns:

Pai fiecare copil are felul lui de a fi.Sincer nu cred ca o sa te intelegi cu totihappy

| Dulceata_1022 a răspuns:

Sa te bagi pe sub pielea lor cat mai repede stai si tu pe langa cea mai populara din clasa si fate prietena cu ea pentru ca ea e principalul in clasa si tu daca vei fi langa ea poate o sa ajungi mai sus decat ea happy

| XMyzue_1273 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ei, integreaza-te (adica fa ce fac si ei) si un lucru important: sa fii cat se poate de independenta! vino cu idei noi, mode noi, invata bine si vei avea prietenihappy succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu trebuie sa te chinui sa fi pe placul tuturor adica cu totii avem caractere diferite si poate unele se bat cap in cap lasa-i pe cei care nu te apreciaza la adevarat ta valoare si concentreaza-te sa ii ti langa tine pe cei la care ti cu adevarat si care iti sunt pr cu adevarat. dar daca zici ca nu te intelegi bine cu toti cum te-au ales sefa clasei? poti sta linistita majoritatea a ales deci nu e chiar asa de rau cum zici uh e chiar bine

| Gregorian a răspuns:

Pai...incepe sa fii prietena cu eihappy

| denisa15 a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa te bagi in discuti.sa fii calma si sa stii sa te dai la toti ca sa te apropie de ei.crede-ma am avet aceeasi problema. daca vrei si alte sfaturi sunt la dispozitie.id-ul meu este denisa_tm15 te rog baga id-ul si spune-mi cum a functionat