| Anonim0310 a întrebat:

Sunt singur și depresiv! Acum câteva luni am decis sa ma mut in Germania fiind satul de mediul și singuratatea in care ma aflam cu speranța ca nu ma va urma dar nu am avut noroc. Situația e aceeași de ani buni, ma simt singur, gol si obosit … foarte obosit. Încerc sa fiu pozitiv, sa văd părțile bune dar la final ma trezesc in aceleași stări de confuzie, goliciune si singurătate. Exista oameni in jurul meu dar nu ma pot arată cu adevărat si ei nu ma pot ajuta sa ies din episoadele mele depresive. Nu caut vreun răspuns minune, doar aveam nevoie sa scriu asta undevawinking

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din depresie iesi numai prin vointa si socializare cu oamenii, ori facand zilnic un sport alaturi de altii cu care intri in contact, vorbesti, razi, glumesti, comunici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivatia e totul.Dar aici cu oboseala ai dreptate.Multe depresii incep de la insomnii si daca nu te poti odihni e jale.Intri intr-un cerc vicios si apoi nu mai poti iesi.Incearca sa te odihnesti si asta mai ales intre orele 22-02.Raspunsul minune e la tine.

| Anonim0310 explică (pentru anonim_4396):

Motivatie…. Am încercat condimentul asta dar nu prea se lega bine, cât despre oboseala nu m-a refeream la somn, am obosit sa încerc motivația sau a fi pozitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci inseamna ca singuratatea e pentru tine ceva apasator.Nu ai gasit un echilibru cu tine insuti si ai nevoie de cineva sa aduca in viata ta bucurie si lumina.

| ionur a răspuns:

Ce ai pățit frate? Ești bine? Hai afară mănâncă o shaorma cu usturoi și fanta cu Struguri fac cinste de unde te ia fratele tău?

| Anonim0310 explică (pentru ionur):

happy Mersi de oferta dar nu fac indigestie de la usturoi

| ionur a răspuns (pentru Anonim0310):

Bine cum dorești frate stai liniștit alegere este doar și numai a ta nu te obliga cu absolut nimic eu îți respect decizia frate

| mariamarin2006 a răspuns:

Îmi pare rău că te simți așa! Și eu m-am confruntat cu depresia și pot empatiza. Pe mine m-a ajutat să scriu un jurnal și vorbitul cu un membru al familiei în care am încredere (în cazul meu, mătușa mea). Nu am trecut încă de tot, dar mă descurc mai bine cu școala și nu mai simt că sunt o coajă goală. Cu depresia mea m-am concentrat mai mult în sfera academică și am avut note mult mai mari decât înainte. Uneori poate ajuta și asta.
Sper să fii mai bine în curând!