| NicoletaGabriela00 a întrebat:

Sunt terminata, praf. Mai am putin si trebuie sa intru la liceu si habar nu am ce profil sa aleg. D-apoi sa ma gandesc la facultate. Le am pe partea de chimie matematica si biologie. Urasc tot ce e legat de filologie. Nu suport fizica si nici informatica. Ce naiba profil mi-ar merge mai bine? Precizez faptul ca sunt lenesa si delasatoare. Mi-ar fi cam frica sa ma duc la mate-info intensiv. Nu stiu ce sa mai fac. Voiam la medicina, dar am spus ca e greu rau si am renuntat la ideea asta. Apoi m-am gandit la facultatea de psihologie, dar e fff greu si acolo. Ajutati-ma si spuneti-mi experienta voastra cu profilele liceelor. Ajutati-ma va rog, nu am chef sa imi cumpar oite si capre sa le cresc pe munte. Va multumesc muult.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Științe ale naturii, ar fi.
Unde nu îți place să înveți, încearcă măcar să treci.

Sau dacă nu îți convine profilul, te poți muta semestrul următor, sau cum mai e.

Pe lângă doctor, poți alege asistentă ( asta fiind mai aproape de medicină ).

| Phux a răspuns:

Eu am fost la mate-info si am regretat faptul ca nu m-am dus la intensiv pentru ca acolo se face mult mai multa info care imi trebuie si pentru facultate.
As spune sa mergi pe bio-chimie/mate-info (este usoara informatica mai ales in clasa a ix-a)
Nu este bine ca un examen care iti poate decide viitorul este pus la varsta de 14 ani, varsta la care multi nici nu stiu ce vor sa se faca in viata.
Daca o sa ramai pe "este foarte greu la medicina, psihologie si acolo, si acolo." nu o sa ajungi nicaieri. De ce crezi ca sunt platite bine job-urile din domeniile acelea? Pentru ca este foarte usor? Ma indoiesc.

| RaluckRal a răspuns:

Daca iti place asa de mult chimie matematica si biologia, poti ori sa devi profesor pe una sau pe toate profilele, sau sa faci ceva gen inginerie bio medicala, sau chiar farmacie. mult succes!