| Fatarap a întrebat:

Sunt trista majoritatea timpului,
nu am prieteni,
plang usor,
ma simt singura adesea,
am stari de anxietate.
Daca am cele enumerate mai sus sunt depresiva?
Cum pot scapa de asta?

3 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Ocupa-ti timpul cu ceva, gaseste un hobby, implicate in ceva asa nu vei mai avea timp sa te gandesti la lucrurile rele...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Northern a răspuns:

Nu intodeauna lipsa prietenilor sau faptul ca esti sensibila duce la depresie,insa daca ai stari de anxietate,hmm...
Daca parintii te pot intelege,ar fi bine sa discuti cu ei si sa le spui tot ce ai pe suflet, sau ma rog, ce te face sa fii trista.
Daca nu gasesti motiv pentru care esti trita tot timpul, inseamna ca esti depresiva...
Gaseste pe cineva cu care sa vorbesti, citeste o carte sau pur si simplu incearca sa te gandesti ca nu are rost sa fii trista, iti faci rau.