| Wolftg5y a întrebat:

Sunt un anonim. Am 15 ani. Aproape 15. O zic de acum, nu e precum credeti voi, nu caut atentie. Sunt bolnav. Sufar de suferinta. Sunt blocat si nu stiu ce sa fac. In viata mea, la fel ca in viata multor oameni se afla o "ea". O persoana pe care o iubesti mai mult decat pe oricine altcineva. O persoana pentru care ai face orice. Cateodata, aceasta persoana, la fel ca si persoana mea, te raneste. Nu fizic, ci moral, cu zeci de cutite reci, de gheata, formate de indiferenta si respingere, ce iti sfasie inima. Tu o ierti. O ierti, caci o iubesti. O ierti de cateva ori, apoi de cateva zeci de ori. Asta pana cand realizezi ca ea nu se va putea opri din ranit, chiar daca de multe ori nu vrea sa te raneasca. Simti durerea cum pune stapanire pe tine. Faci orice pentru a face aceasta durere sa dispara, dar nu iti iese. Apoi in minte ta, apare un parazit. O idee. Ideea de a scapa de lume, in speranta ca vei scapa si de boala, de suferinta. Ideea aceasta iti pune usor, usor stapanire pe ganduri si iti influenteaza decizile. Asta pana cand ajungi sa te temi ca vei ceda in fata ei. A sinuciderii. Nestiind ce sa faci si neavand foarte multi prieteni ramasi, le ceri ajutor unor necunoscuti, precum va cer si eu voua, oamenilor. Un sfat, o idee mai buna, ceva ce sa te faca sa vrei sa traiesti si sa iti redea speranta fericirii.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aleton a răspuns:

Schimba total mediul (pleaca in strainatate minim un an sau calatoreste), cunoaste oameni noi. Nu ai nici o problema reala. Ai doar o lipsa de scopuri in viata, neincredere in tine, si perceptie gresita. Schimba tot, inprospateaza-ti mintea si educa-te. Ti-e frica? E normal, dar e falsa pentru ca e un sentiment uman menit sa te tina in siguranta. In siguranta fata de ce? Si nu in ultimul rand, fericirea ta trebuie sa depinda de tine, nu de altii din jur. Mintea ta e o oglinda: ii arati o baba zbarcita, iti va arata o baba zbarcita, ii arati miss Columbia iti arata miss Columbia. Citeste, urmareste, stai de vorba, asculta numai lucruri pozitive, asa cum ai dori tu sa devii si vei vedea. Succes!

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mintea ta e tulburată. Depresia e o boala iar tu suferi de ea. Mergi la medic! Depresia e o boala a creierului. Durerea fizica e aceea cu cea sufletească, la origine, aceasta fiind in creier. Se simt diferit sceste tipuri de durere fiindca afecteaza cu totul alte substante. Mergi la un specialist, asta e sfatul meu bun.
La 15 ani, se iubeste cu patima, da nu pentru totdeauna. Durerea ca oricare alta, se simte tare dar nu durează la infinit chiar dacă tu asa crezi. Mergi la psihiatrie pediatrica, acolo merg multi tineri de varsta cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Depresia e chiar utila dar nu e el in stare s-o foloseasca.
La cat e de adancit, daca ar pune burta pe carte si ar merge in UK ar sari 5-6 clase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt copil de 15 ani.
Daca nu reusesti sa gandesti cu capul ala, si daca nu asculti de astia "anti-sociali" cum aveti voi talentul si tupeul la varsta aia sa ne numiti, clar te vor calca toate taraturile in picioare si te vor juca cum vor dori ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum te rănește, ca nu prea am inteles? Ai vorbit cu ea si te-a ignorat sau ceva? Daca nu, iar tu speri ca ea iti va da mesaj, ei bine... poate e timidă! Fii indraznet! Da-i mesaj, vorbiti, invit-o în oras, până când ii mărturisești ceea ce simti. Fa tu primul pas! Sunt fata, si eu vreau ca băiatul sa imi dea primul mesaj, deoarece asa voi avea eu după mai mult curaj sa ii dau si eu lui înapoi. Majoritatea fetelor sunt ca mine, asa ca da-i mesaj, vorbește cu ea! Nu ai nimic de pierdut!

| rolynight a răspuns:

Indiferență? Respingere? Nu cred că persoana respectivă te tratează ca atare.Adică, tu o iubești, dar este indiferentă față de tine? Sunt oarecum sigur că ea știe de sentimentele tale și își bate joc de tine, eu asta înțeleg din postarea ta.Cum te rănește mai exact? De altfel, nu cred că o persoană care caută atenție și-ar căuta-o la 6 dimineata, deci te cred că e ceva foarte serios la mijloc.

| ParisHilton a răspuns:

Viata e și buna si rea, asa cum ne-a lasat Dumnezeu ne schimbam de schimbat dar peste un timp.