| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un băiat de 18 ani şi după multe "poveşti" citite pe aici m-am decis să fac şi eu cont asă vă spun puţin povestea mea.

De mic nu prea am avut mulţi prieteni, mereu când mergeam cu părinţii în parc, nu puteam să mă adaptez ca ceilalţi copii să mă bag în seamă să mă joc cu ei sau ceva de genul. Nu aveam şi nu am nici acum tupeul să mă bag în seamă cu cineva, să îmi fac uşor prieteni, să discut cu cineva cu uşurinţă despre tot felul de subiecte. (poate de aia nici nu am avut prietenă până la vârsta asta)
Deci ce vreau eu să zic este că sunt mai singuratic; mereu am fost, până şi la şcoală, din 30 câţi eram în clasă nu discutam cu mai mult de 2. Nu puteam/pot să mă adaptez uşor.
Nu sunt sigur nici acum daca sufăr de anxietate dar încep să cred că da, de multe ori tremur/îmi bate inima repede/am atacuri de panică când vorbesc cu cineva mai mult sau mai puţin străin.
Mi s-a luat de singurătatea asta, mă întreb mereu de ce dracu m-am născut şi pentru ce exist. De multe ori m-am gândit la variante ca self-harm sau sinuciderea, dar nici măcar atât curaj n-am avut.

Ce vreau să întreb este dacă mai e cineva pe aici care seamănă cu mine, tare aş vrea să discut cu cineva ca mine despre subiectul ăsta, nu mai suport să tac şi să sufăr.
(vă rog să nu începeţi cu faze gen 'ciudatule/cretinule/mergi la psihiatru/mori din partea mea', etc, unii chiar suferă mult când ziceţi asta.)

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Mulți s-au gândit la sinucidere din cauza singurătății.Ba mai mult, unii chiar au avut curajul...
Dar pentru ce? Ce rost are?
Trebuie să realizezi că ești o persoană timidă și atât.O personă seriosă, mai puțin sociabilă, care are nevoie de prieteni la fel ca și el.
Și eu sunt exact la fel, dar nu mă deranjează.M-am obișnuit cu ideea și ...asta e, trăiesc în continuare în ciuda multora.
Cândva, îți vei găsi prietenii de care ai nevoie, să fii sigur.
Singur nu ești și nu vei fi niciodată.

*Și încă ceva, să nu încerci să te schimbi crezând că vei avea mai mulți prieteni.Ar fi cea mai mare prostie.

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cei lasbi se sinucid. Daca nu ai putut sa te sinucizi nu inseamna ca esti slab, dimpotriva. Daca vrei sa nu mai fii asa timid trebuie sa te obisnuiesti cu oamenii. Mergi la concerte, prin parc (dar nu acum ca e frig), evita cluburile si nu intreba de ce. Ai putea sa mai mergi la mare (of vara asta departe mai e) sau in orice loc aglomerat. Daca nu te obisnuiesti sa fii inconjurat de lume mereu nu vei trece peste problema asta.

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Hey, daca vrei sa vorbim lasa-mi id-u tau happy

| xAlessia a răspuns:

Fiecare dintre noi am experimentat un moment in care ne bate inima repede avem emotii cand vorbim cu cineva dar trebuie sa ai incredere in tine si sa fi capabil sa iti controlezi emotiile.Ar trebui sa-ti gasesti o activitate care iti face placere si unde poti cunoaste oameni noi.
Al 2 -lea lucru cand te simti deprimat trebuie sa gandesti intotdeauna pozitiv pentru ca si asta te ajuta mult, si nu este cazul sa se ajunga pana la sinucidere. Daca ai nevoie de ajutorul meu, sunt aici! Bafta! :*

| MihaiN a răspuns:

Sunt multe de vorbit, imi poti da add pe id-ul mihaitheatheist (sau mesaj privat aici) si vorbim mai multe happy Nu esti singur happy

| EuDeeu a răspuns:

Nu te gandi la sinucidere si incearca sa te indepartezi de timiditate,sincer si eu sunt cam in aceeasi situatie,dar la un moment dat imi iau inima in dinti si spun si eu ceva! Stai linistit nu-ti trebuie multi prieteni care sa te barfeasca sau altceva, iti trebuie macar unul si bun! In legatura cu fetele nu e problema ca nu te plac, dar poate asteapta ca tu sa faci primul pas, incearca sa vorbesti cu ele sa va cunoasteti, apoi lucrurile vor merge de la sine!

| Madelinee a răspuns:

Bună! Te înțeleg, și eu sunt timidă dar mă pot adapta, dar mai greu. Ar trebuie să mergi la un psiholog, el e cel care te poate ajuta.Nu e normală chestia asta și se poate trata, dar trebuie să te duci acolo. El discută cu tine și te învață. Să vezi o să treci peste! (sau dacă nu, du-te la mai multe persoane și încearcă să vorbești cu ele, rude ceva sigur poți, chiar dacă e greu )

Sper că te-am ajutat.

| ghostofthepast a răspuns:

Am cam aceleasi probleme ...imi poti da o adresa de orice ca sa vorbim

| Anooniima a răspuns:

Heii happy sa nu faci prostia sa te sinucizi...multi fac asta, si ce rezolva? Niciodata sinuciderea nu e cea mai buna situatie...Si nimeni nu are de ce sa te faca ciudat..pentru ca nu esti. Esti doar timid si atat. Daca vrei sa vorbim mai multe, da-mi un mesaj privat happy

| falone a răspuns:

Mulţumesc pentru răspunsuri, dar chiar nu este nimeni pe aici cu situaţie ca a mea, să dorească să discutăm pe messenger?

| dreamwithinadream a răspuns:

Trimite-mi adresa de ym pe privat