| DragosMarian98 a întrebat:

Sunt un simplu baiat de la "camin".(centru de copii).si mi se pare ca am numai ghinion intruna.in orice.adica nici macar cu o fata nu stiu sa vorbesc. sau sa ma comport daca as fi cu ea. sunt genul ala de copil 'handicapat' care tot timpul rade si face misto de toti. pari flegmatic la inceput dar sunt o persoana de treaba. Sunt foarte timid si nu prea imi place asta. Am vreo sansa sa devin normal? Am 16 ani pana la urma.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi-au placut niciodata bufonii, mascaricii si sarcasticii. Sunt categorii de oameni pe care nu i-am agreat niciodata si i-am ocolit intotdeauna.
O sa fii socat, dar atitudinea ta este cea care iti indeprteaza toti prietenii si fetele. Omul zambeste, pretinzand ca i-a placut gluma ta, poate chiar si rade cu juma de gura, dar a doua oara nu-l mai vezi la fata, pentru ca, de fapt, l-a deranjat mistocareala, sau zeflemeaua cu care le-ai vorbit.
Invata sa te audoeduci, sa vorbesti frumos, sa fii calm, sa fii sarmant, sa fii bine educat si respectuos, sa razi la glumele altora si sa eviti a te mai da in spectacol si te asigur ca, vor roii fetele in jurul tau, iar baietii, iti vor cauta ei prietenia.
Schimba-te acum, cand inca poti, ai doar 16 ani si esti in plin avant de crestere si educatie, deci, poti sa devii un copil bine educat, daca vrei si intentionezi sa cuceresti lumea.

2 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu mai spune niciodata ca daca esti timid, nu esti normal.
E o prostie.
Stai linistit, ai 16 ani, ai toata viata inainte, poti sa te schimbi radical intr-un an,nu e nevoie sa iti faci atatea griji.
Observa-i pe ceilalti,asta ai de facut,gaseste unul,sau mai multi baieti,care ii consideri tu de treaba si care vezi ca stiu sa vorbeasca cu amicii si prietenii, apoi, incearca sa imiti acea parte din ei,care ii face sa fie apreciati si vazuti bine de catre cei din jur.

Acum nu te apuca sa iei "calitati" precum tupeul ala prost,aroganta,sa faci misto de altii ( daca ei nu tin la glume,nu glumi cu cei care nu tin la glume,glumeste cu cei care tin), datul in spectacol ( sa fii un circar), etc.
Ia chestii bune, invata sa te exprimi frumos, sa fii calm, sa fii matur, descurcaret, etc, etc.

| Ara997 a răspuns:

Esti un tip normal. Mediul in care ai crescut te face sa te aperi parand flegmatic sau facand mishtouri. E normal sa fi si timid (sunt si adulti timizi), increderea va veni cu timpul, trebuie sa te accepti tu in primul rand, nu trebuie sa semeni cu x sau y.
Bine macar ca iti dai seama ca esti "de treaba". Multi tineri de varsta ta nu stiu nici macar ce inseamna ac. cuvant.