| sutegen a întrebat:

Tatal meu nu ma lasa sa ma duc acasa la prieteni. El spune ca e protectiv cu mine si ca ii e frica ca pot sa patesc ceva. Ce sa fac sa il conving, dar mai ales cum?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-l convinge! zice bine ce zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt două variante:
1.Ori prietenii tăi nu au o reputaţie bună în oraş la voi, fumează, beau, etc.
2.Ori tatăl tău nu-i cunoaşte suficient de bine să vadă cum sunt.
Recomandare: aduce-i la voi acasă ca tatăl tău să aibă ocazia să-i cunoască mai bine şi să capete încredere în ei.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Ahh, părinții...
La mine problema era fix invers. Prietenii mei nu puteau să vină la mine, pentru că nu mă lăsa mama.
Oricum, în cazul tău intervine și vârsta. Vreau să spun că părinții tăi știu destul de bine cât de copt ești pentru o astfel de activitatea - care, până la urmă, e o banalitate; de sute de ani oamenii se duc în vizită unii la alții.
Îți recomand să vorbești cu ei. Adică cu părinții tăi. Poate că ar fi de folos dacă ai tăi ar cunoaște mai multe informații despre prietenii tăi. Așa, cred eu, ai spori șansele să te lase.
În orice caz, dacă ești adolescent (și când spun adolescent nu mă refer la vârstele cuprinse între 10 și 24 de ani, așa cum spun unele site-uri de, iartă-mi exprimarea, ci la 16-19) atunci ai o libertate mai mare și poți să mergi, oricum, la prietenii tăi (dacă locuiesc relativ aproape - dacă nu, găsești tu mijloace să ajungi la ei), fără ca părinții tăi să știe.
Numai bine!