Întrebare recomandată | denisaelena24 a întrebat:

Te-ai simțit vreodată atât de slăbit, atât de neajutorat încât singurul lucru pe care ți-l doreai era să mori? Vreau doar să dispar, să nu mai exist. Credeam că relele care se întamplau la liceu în seriale și filme erau doar ficțiune și n-avea cum să fie atât de rău însă totul s-a schimbat când am picat în prima cumpănă a vieții mele. Toți prietenii au dispărut, nimeni nu vrea și nici nu mă poate ajuta. Sunt total pe cont propriu. Chiar și cea pe care o credeam sora mea din altă mamă m-a părăsit. Pentru o singură greșeală pe care n-am gândit-o ca va ajunge publică, sunt condamnată la jigniri și păreri urâte. Singurul lucru pe care mi-l doresc e să mor și să nu mai deranjez pe nimeni cu problemele mele. Am obosit. Vreau să dispar de pe fața pamantului, simt ca innebunesc. Am nevoie de ajutor.
Ps: am trimis poze cu mine in bikini unui baiat, le-a trimis tuturor si acum imi este foarte frica sa nu afle tatal meu. Nu stiu ce sa mai fac. Sunt constienta de greseala imensa pe care am facut-o si categoric nu o voi mai face niciodata. Va rog, fara comentarii rautacioase.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Csander a răspuns:

Nu ai gresit tu cu nimic, nu te stresa foarte tare. Desi tu ai trimis pozele, e din cauza ca ai avut incredere, iar asta este un sentiment extrem de placut, dar ca-i intors extrem de rapid atunci cand increderea este acordata celui/celei care nu trebuie.
Ceea ce ai facut tu e din cauza societatii, ea te-a impins sa faci acest lucru. L-ai facut pentru ca asta fac majoritatea fetelor, l-ai facut pentru ca te-ai gandit ca sa o sa apropii de o persoana in care ai avut incredere si pe care probabil o placeai, l-ai facut pentru ca ai crezut ca iti va aduce ceva drag.

Tatal tau nu o sa afle, stai linistita. Retelele de socializare fac si aduc doar rau, indiferent cat de pasnice si cat de multa fericire iti aduc, acea fericire este doar una falsa. Totul ce este acolo, este fals, indiferent cat de bine ar arata.
Invata din ceea ce-ai facut si n-o mai repeta. Indiferent de ce parere au ceilalti despre tine, nu te lasa prada lor. Ei nu stiu ce esti tu, doar tu stii asta, nu le lua in seama cuvintele rautacioase pentru ca vor doar sa te traga in jos, desi tu n-ai facut nimic rau in comparatie cu raul pe care ei il fac. Tu nu ti-ai batut joc de nimeni si nu ai ranit pe nimeni, tot ceea ce ai facut tu, ai facut pentru tine.

Nu lua pareri de la nimeni, lumea o sa vrea incontinu sa te traga in jos doar ca ei sa poata ajunge peste tine, asa au inceput sa mearga lucrurile de multi ani, iar voi, tineretul, va izbiti de problemele astea mult prea devreme, iar asta e doar din cauza internetului.
Linisteste-te in primul rand si inceara sa citesti peste o zi doua, mesajul (intrebarea) pe care tocmai l-ai scris si gandeste-te asupra lui.

| denisaelena24 explică (pentru Csander):

Multumesc pentru incurajare! O sa tin cont de cuvintele dvs! Mi-ati fost de mare ajutor! Multumesc enorm!

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai impacienta si gandi asa. Si daca tatal tau va afla, nu se va intampla nimic. Ii explici frumos si adult, ca ai facut o greseala, si fiind mica, nu ti-ai dai seama. Pentru ca nimeni nu te-a invatat sa faci diferenta intre bine si rau in anumite situatii, si ai actionat la impuls. Ii explici ca ai invatat ceva din asta, si ca iti pare rau, si ca daca ai putea da timpul inapoi ca nu ai mai face asta. Iar pe viitor ca te vei gandi sa iei decizii mai bune pentru tine, cat si pentru cei din jur.
O sa inteleaga, daca ii explici asa. Ca si el a fost de varsta ta si stie cum e sa fii adolescent.
Tu gandesti asa, ca te-ai uitat la filme cu eleve care se sinucid. Dar crede-ma, asta e un hop mic in viata ta, peste care vei trece usor, sunt alte hop-uri mult mai neplacute odata ce vei deveni adult. Pana atunci, bucura-te de adolescenta si nu-ti bate capu. Vorbeste cu tatal tau, e cel mai bun lucru pe care il poti face.
Tine-ne la curent happy
Take care, im sending some good thoughts and love, to you happy

| denisaelena24 explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc din suflet pentru sustinere tuturor! Credeam ca voi primi comentarii rautacioase insa ma bucur mult ca mai exista persoane care pot intelege situatia si nu ma judeca. Multumesc din suflet!

| Rd79 a răspuns:

Esti a 9-a. Daca ai trimis niste poze (mai ales daca nu erau topless, dar si char daca sunt) consecintele nu sunt chiar asa de mari. Daca afla ai tai ce pot sa faca? O sa fie nefericiti o perioada si o sa le treaca. Sinuciderea este pentru probleme cu ordine de magnitudine mai mari decat ce ai tu acum.

| denisaelena24 explică (pentru Rd79):

Multumesc pentru incurajare! Apreciez enorm! Multumesc pentru ca nu m-ati judecat aspru precum cei care au vazut pozele si au ras.

| Rd79 a răspuns (pentru denisaelena24):

Nu ai pentru ce happy Ia totul ca pe o lectie, ca multi oameni sunt naspa, si ca trebuie sa fi mai precauta de acum inainte. Intr-un fel e bine ca ai invatat lectia asta devreme, mai bine de mica decat la 30+ ani, cand consecintele sunt mai grave (in sensul de timp si vise pierdute).

Asta bineinteles ca nu inseamna ca nu mai trebuie sa ai incredere in nimeni, doar ca trebuie sa fi un pic mai precauta cu oamenii carora le acorzi increderea happy