| ChristinneVonD a întrebat:

Teatru: Vreau sa dau probe pentru trupa de teatru a liceului si trebuie sa pregatesc un moment dramatic/ monolog. Eu as vrea un moment dramatic. Imi poate recomanda cineva un fragment? Iar daca a mai dat cineva astfel de probe un mesaj privat va rog puppy dog eyes

1 răspuns:
| Ea12345 a răspuns:

Iti recomand acest fragment dintr-un monolog:

Sunt in realitate sau in fantezie? ganduri nebunesti, idei fanteziste, le simt, se materializeaza in mintea mea.Simt un gust surprinzator de puternic de cirese amare.Gandurile de odinioara se transforma acum in amintiri patate de scurgea timpului ce nu mai poate astepta nicio clipa.Le las totusi sa se ingalbeneasca, sa se vestejeasca, sa se stinga usor ca o lumanare in intuneric.Sa se stinga usor, sa prinda un fir de matase ca apoi peste vreme, sa inchid ochii sa ma desprind din fantezie si sa te aduc in real.Gustul de cirese amare mi se pare mai placut.Sau as putea sa las amintirile in coltul lor sa putrezeasca sa se descompuna si sa fac ganduri noi care la randul lor vor deveni doar niste amintiri.Totul parca e desprins dintr’un basm dar incerc sa ma trezesc si sa ma duc sa sterg o pata de praf, o amintire ce inca nu a imbatranit:THO!…. gustul de cirese amare dispare asa cum razele soarelui fug de norii reci si plumburii.Acum gustul capsunilor se accentueaza, iar firele de borangic se strang si dispar de pe celelalte aminthiri:un SARUT ce nu a durat mai mult de 10 secunde, o imbratisare, sclipirea ochilor a persoanei indragostite, fara sa vreau presar peste amintiri stelele cele vesnice ce vor tine amintirile mele vii.

Iubitul meu a fost intr-o trupa de teatru acum 2 ani.

Multa bafta!