The Shitty World. Am decis sa dezbat cu voi acest subiect pentru a imi oferii cateva sfaturi.

In ultimul timp am observat ca sistemul incearca sa ne ia fiecare particica din spatiul privat. Vor sa stie tot ceea ce facem. Monitorizeaza tot. Hmm, este ca un fel de sabie cu doua taisuri, pe de o parte impiedica multe infractiuni, dar pe de alta parte nu mai avem confidentialitate. Faptul ca stiind ca tot ceea ce fac este stocat undeva intr-o baza de date ma chinuie., stiind ca oricand poate fi acces, nu ca as fi infractor, dar nu mai am acel confort, unde ma stiu izolat, protejat si solitar, inchis de lumea de afara. Multi oameni sunt orbiti de toate drepturile pe care "cred" ca le au, dar privind mai adanc in istorie si la bazele construirii "sistemului" observam ca toata libertatea, pe care credem ca o detinem, nu este altceva decat o iluzie a unor oameni care ne manuiesc precum niste papusi, ne ma nipuleaza sa facem ce vor ei. Ma termina gandul ca in viitor se vor adauga mult mai multe restrictii pentru a fi mult mai neputincios in fata "celor mari". Daca stam sa ne uitam la tarile mai dezvoltate, Anglia este deja impanzita de camere de supraveghere cu recunoastere faciala.

In al doilea rand, dupa o perioada de timp, eu fiind o persoana mai "open minded" am decis sa analizez putin situatia religiei. Am observat cum preotii incearca sa ne indobitaceasca pentru a fi precum niste zombie fara creier, usor de controlat. Am analizat aceasta situatie si am observat ca Biblia este conceputa pentru a ne indruma sa raman neinsemnati, sa nu ii putem atinge pe "cei de sus". Precum a doua judecata, unde suntem responsabili de faptele altora care au savarsit anumite fapte din niste lucruri mici, neinsemnate, provocate de noi. Sa dam un exemplu: Ai o companie, dar din cauza problemelor trebuie sa concediezi 10 persoane. Apoi acele 10 persoane isi dedica viata alcolului, la randul lor aceste 10 persoane comit alte crime. Prin asta nu inseamna ca toata lumea va merge in iad? Adica prin simplul fapt ca am auzit o injuratura la parinti, care au auzit la randul lor de la parnitii lor, noi o folosim intr-o anumita circumstanta in care ranim pe cineva. Acel cineva isi varsa supararea sau furia pe altcineva. Asta nu ar insemna ca propri noastra rasa este conceputa pentru a se anihila singura? Religia mai are multe defecte. Dumnezeu ne iubeste noi fiind fii lui, dar daca nu ii facem pe plac ne ducem in iad unde suferim etern. Biblia a fost conceputa in asa fel incat sa aiba o replica pentru orice.

Acum cateva zile urmarind un videoclip cu un african, care primise pentru prima data in viata sa apa potabila, era in culmea fericirii. In unele tari atat de sarace oamenii mor de foame, iar noi nu stim cum sa facem cat mai multi bani pentru a ne lua telefoane mai noi si mai performante, sa ne luam masini cat mai scumpe, etc. Nu inteleg de ce acei oameni mor de foame? Oare pentru ca ei nu s-au nascut intr-o tare ortodoxa sau catolica? Pentru ca ei nu au auzit in viata lor de Dumnezeu trebuie sa fie torturati de foame?

Urmarind toate acestea ce v-i le-am descris, eu am ajuns la concluzia ca aceasta lume este creata doar pentru a fi o iluzie, deoarece noi, "muritorii de rand" nu trebuie sa avem acces la cunoastere. Deoarece, tot timpul trebuie sa fie cineva "acolo sus" care sa ne controleze, sa dansam dupa bunu-i plac. Cunoasterea trebuie sa ne fie data, sa avem dreptul la ea, dar din pacate nimeni nu doreste sa faca asta.

Tocmai am facut familii la televizor care si-au pierdut casa in ziua de paste, care au pierdut persoane dragi in Ajunul Craciunului, Oare erau toti atei? De aceea au fost asupriti de tatal lor?

Parerea mea este ca totul ne este aratat ca fiind roz doar ca sa jucam dupa bunul plac al "celor atotstiutori". Lumea aceasta este o iluzie dar multi se afla inca pierduti prin ceata "halucinogena" unde totul este bine si frumos. Probabil ca doar eu am impresia ca aceasta lume este asa, poate sunt bolnav de vreo boala psihica, inca nu stiu.

Multumesc pentru tot timpul acordat si as prefera sa primesc doar raspunsuri inteligente, iar cei care chiar doiriti sa imi spuneti niste cuvinte jignitoare, va rog mult sa ganditi de trei ori inainte de a va face auzit punctul de vedere.

P.S. - Am doar 15 ani, va spun asta deoarece spun ca gandesc mult prea matur.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sunt de acord in ceea ce priveste monitorizarea si invadarea spatiului privat de catre cei ''de sus''. Intr-adevar, pe de o parte e util, insa e si o invadare a intimitatii, chiar daca nu sta nimeni sa te urmareasca in mod special pe tine. Singurul loc in care esti 100% liber este in natura sau intr-un loc foarte putin populat si lipsit cat de cat de tehnologia de care ne lovim la fiecare pas in orase. Libertatea pe care se presupune ca ne-o da democratia si actualul sistem chiar este o iluzie, in cazul in care nu stii sa privesti dincolo de aparente si nu iti poti forma propriile opinii, neinfluentat, pe cat posibil, de factori externi. Din pacate, masele de oameni sunt destul de usor de manipulat si de influentat si uneori sunt uimit pana unde poate merge aceasta manipulare. Majoritatea are incredere si ia de bun ceea ce i se ofera sau ceea ce i se prezinta ca fiind adevarat, fara sa mai treaca prin filtrul gandirii informatia pentru a-si da seama cat e adevar si cat e minciuna din cele auzite sau vazute. Informatiile sunt, de multe ori, prezentate intr-un mod subiectiv, si nu obiectiv, asa cum ar fi normal, insa nu intr-un mod subiectiv prea evident, pentru a nu trezi suspiciuni. Insa exista persoane care ''s-au trezit'' si reusesc sa distinga intre adevar si ceea ce ne este uneori fals prezentat. Nu poti schimba asta, insa poti alege sa traiesti diferit fata de majoritate, cu riscul de a fi privit ca ciudat, nebun sau extremist. Dar nu ar trebui sa iti pese de parerea celorlalti (o alta idee foarte promovata in ultima vreme, din pacate).
Cat despre religie, aceasta nu are nicio legatura cu tragediile care li se petrec anumitor oameni. Sunt intamplari care au o cauza concreta, nu una de natura spirituala sau religioasa. Nu intotdeauna totul se intampla cu un motiv, ci exista si situatii care se petrec pentru ca cineva a fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit. Religia are, din pacate, si rolul de a manipula, pe langa cel obisnuit, care ar trebui sa fie exclusiv promovat, acela de a ne insufla valori morale, comportamente etice si asa mai departe. Nu cred in Dumnezeu cel prezentat in Biblie, insa cred ca avem ce invata si din aceasta, daca stim ce sa alegem. Probabil exista o divinitate, insa cu siguranta nu este ca cea din Biblie. Imi imaginez ca daca exista, nu se implica deloc in mod direct in viata oamenilor, fie ca acestia au fost sau nu creati de ea (desi ma indoiesc, cred mai degraba in faptul ca am evoluat din ceva). Dintotdeauna a existat nedreptate, unii au avut prea mult, iar altii prea putin (ma refer doar la aspectul material acum), iar asta se datoreaza oamenilor, nu unei entitati superioare, din punctul meu de vedere. Oamenii mor de foame, nu primesc ajutor in cazurile in care le este necesar, sunt lasati sa moara etc. tot din cauza noastra, fiindca sunt o multime de persoane care ar putea ajuta dar nu o fac din egoism si din teama de a ramane cu mai putin. Nu stiu daca dintotdeauna a fost asa, insa majoritatii oamenilor le pasa doar de ei insisi si nimic mai mult, fie ca o arata pe fata sau sunt ipocriti cu privire la acest aspect. Multi vor sa fie altruisti doar cu numele, doar pentru a avea o imagine mai pozitiva in fata celorlalti, deci tot din egoism actioneaza, ceea ce e trist.
Legat de accesul la cunoastere, acum avem acces la cunoastere mai mult ca oricand. Sigur, exista anumite scrieri si informatii pe care noi, cei de la baza piramidei, nu le vom afla niciodata, insa avem acces la cunoastere, putem alege singuri ce sa citim si ce nu, ce sa credem si ce nu, fara a ne lasa influentati de ceea ce predomina. Cel mai important e sa stii ce sa iei de bun si ce nu, ce e adevarat si ce nu.
Sunt de acord cu faptul ca multi traiesc o iluzie a fericirii si libertatii si refuza sa vada dincolo de micro-universul in care se invart si sa observe ca, de fapt, realitatea nu e deloc roz si inca se intampla lucruri inimaginabile, care insa se tin cat mai ascunse cu putinta pentru a nu ne trezi din transa. Oricum, e aproape cu neputinta sa faci o schimbare majora in lume, insa poti alege sa nu te lasi manipulat, sa vezi realitatea asa cum este, sa faci schimbari in micro-universul tau, care, chiar daca nu au un impact major in lume, au totusi un impact undeva, sa ajuti cat poti, sa lasi la o parte egoismul nejustificat si parerea cum ca omul e fiinta suprema care poate face ce vrea si sa alegi sa vezi dincolo de aparente si de iluzia care incearca sa ti se induca. In niciun caz nu ai vreo boala psihica, desi multi ar spune ca e ceva in neregula cu tine din cauza felului in care gandesti, ceea ce e complet gresit. Oamenii sunt atat de obisnuiti cu iluziile si cu aceasta ''transa'', incat refuza sa vada realitatea si sa constientizeze starea actuala a lucrurilor.

Cautam de o gramada de timp o persoana care sa ma inteleaga, o persoana care nu se uita crucis la mine cand m-i se cere parerea. Am gasit un loc in care imi pot face parerea auzita, fara a fi judecat de societate, acesta este TPU. Multumesc foarte mult de raspunsul tau incurajator, pe de o alta parte trist stiind ca multi sunt inca pierduti in aceasta "transa". Multumesc!

Imi pare rau de unele greseli gramaticale, unele au aparut din cauza sistemului de corectare, altele au aparut din cauza mea, eu fiind putin cam "pierdut" in a-mi spune punctul de vedere.