| JamesWatson a întrebat:

Știe cineva curiozități despre epoca victoriană?
Eu am văzut despre cea cu tablourile pictate si oameni care erau în tablou de fapt erau morti.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poate te ajuta linkul acesta: https://www.historia.ro/......victoriene

| Eireann a răspuns:

Sunt multe.
Una era mormantul cu clopot. Din cauza ca nu aveau metode performante de a verifica semnele vitale si fiindca anestezis se facea cu eter unii oameni nu erau morti cand erau ingropati. Asa ca erau ingropati cu o sfoara in mana, aceea fiind legata de un clopot. Daca persoana se trezea tragea de sfoara si clopotul suna, sa il dezgroape daca nu era mort de-a binelea.
Alta era metoda de fabricare a culorilor. Albastru se obtinea cu arsenic. Daca purtai haine albastre era un risc destul de mare sa fii otravit cu arsenic.

| JamesWatson explică:

Multumesc