| Anonimul2k188 a întrebat:

Timpul trece, bacul bate la usa si tare mi-e frica. Anul aceasta am bacul si-l dau la Matematica, Romana si Geografie, dar cand ma gandesc la el, ma ia cu fiori, repede mai trece timpul. Nici nu pot sa invat, pur si simplu deloc, nu stiu de ce. Va rog cateva sfaturi, deoarece mai e putin si bacul bate la usa sad
La voi cum a fost anul cand a trebuit sa dati bacul si cand v-ati pus sa invatati?

3 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Îți iei dopuri de urechi sau dai muzica la maxim să nu auzi când îți bate la ușă. Dacă îți bătea în geam, nu-l auzeai că știi tu. ai termopan.

| tpuuser999 a răspuns:

Daca nu ai inceput sa faci pregatire, ar fi cazul sa incepi de acum si sa te tii de treaba. Nu esti sigurul care dai bacul, iar subiectele sunt facute in asa fel incat sa ia si elevii de 7-8, nu doar cei de 9-10. Sunt multi cei care iau bacul in cele din urma, dar diferenta mare o reprezinta facultatea sau specializarea pe care o sa o faci si ce o sa inveti acolo (nu neaparat notele, ci dedicatia catre un anumit domeniu si insistenta de a trece mai departe onorabil).

"Pe vremea mea" am dat BAC-ul la Limba Romana si Engleza oral, urmat de Limba Romana, Matematica si Informatica scris (daca nu am uitat vreuna...). Nu am facut pregatire in mod special, dar am lucrat intensiv la materiile principale cam toata clasa a 12a. Printr-o minune nemaipomenita am reusit sa invat subiectele de Limba Romana oral timp de 3 zile inainte de examen (nu stiu daca se mai publica acum, atunci stiu sigur ca au fost vreo 64, publicate cu 1-2 saptamani inainte) si la prezentare am iesit in fata cu incredere si am luat 10. In acel an (2006?) a fost marele dezastru national in care care ultimul subiect cerea "prezentarea intelectualului in romanul interbelic", iar eu am fost printre cei multi si emotionati care n-am mai procesat partea cu "intelectualul" si am scris despre Ion. Am luat 5.60, dar nu am mai facut contestatie si am intrat oricum la facultatea dorita.

Trage tare in urmatoarele 6 luni, pentru ca daca iti joci cartile cum trebuie, dupa asta or sa te astepte intre 3 si 6 ani de relaxare, cluburi si jocuri in camin, singurele clipe cand o sa ai libertate si o sa stii oarecum ce sa faci cu ea big grin

| Ciprian964335345 a răspuns:

In anul cand am dat eu bacul subiectele au fost accesibile desi mai erau si unele usoare pe ici pe colo.Si ca sa iti raspund si la a 2-a intrebare la matematica pentru c eram mai slab m-am apucat de la inceput anului iar la romana si geografie pentru ca mai stiam ceva de pe parcursul anului m-am apucat cu 2 luni inainte si am reusit sa iau rezultate destul de mari.