| adidas1225 a întrebat:

Tocmai ieri am trecut si trec printr-o despartire. Chiar daca am 16 ani, pentru mine iubirea asta de adolescent a fost imensa față de acea fată..adica stateam mereu cu ea, o ajutam cu orice puteam, intr-un timp se distantase si aflasem ca ea este impreuna cu un alt baiat.
Ne-am despartit ..si la o luna mi-a dat mesaj si am zis macar sa ii ofer a doua sansa...chiar daca ma inselase.(am fost prost.)
Toate bune si frumoase pana toamna trecuta cand aflasem ca mai vorbeste cu un alt baiat..am zis mna poate sunt prieteni.
De atunci incepea sa se ascunda, sa faca diferite chestii care chiar dadeau de gandit.
Eu prost..mereu ii luam cadouri scumpe..pe care nu prea mi le permiteam dar totusi ma chinuiam..nu mancam la liceu ca sa strang bani sa ii iau ceva frumos.
Pe 14..acum 2 zile ii luasem un buchet de flori care a fost cam scump si am venit dupa ea sa il dau..toata lumea era wow..numai ea era asa stanjenita.
Pe urma am fost la mama ei sa ii zic daca o lasa sa mearga cu mine la film.I-am cerut dansei voie.
Si ea, fata, a inceput sa o dea la intors, gasea scuze ..si un prieten mi-a aratat..conversatii cu ea si cu baiatul de vorbea.Ii spunea ca il iubeste in timp ce imi zicea si mie..si asta se intampla ieri.
Cand ii ziceam ceva frumos ea imi raspundea foarte sec si mereu ma mintea, promitea lucruri si facea exact pe dos.
Am fost cu acea fata de 2 ani..am investit sentimente multe iar acum ma simt ca un ultim om...ma simt total distrus.

Răspuns Câştigător
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Tocmai tu ti-ai raspuns la intrebare. Tipa era pe interes si este materialista. Nu te vad bine langa ea. Tocmai tu ai observat ca de la ea nu incepea mai nimic. Faza cu exageratu, te-nteleg. Asa a fost si la mine. Faceam o chestie banala si imi scotea ochii si se lasa cu suparare, dar am invatat sa spun atunci,, ACUM TE ENERVEZI, DE CE? PENTRU ASTA? ALTII ITI FAC MAI RAU SI EU N-AM FACUT MAI NIMIC? CE-AM EU DE TE ENERVEZI?" Intelegi? Pe viitor sa faci asa. Nu te mai lasa asa condus. Eu m-am lasat, dupa mi-am bagat tot si mi-am spus neplacerile. Dupa despartire amandoi ne-am spus celuilalt ce ne deranjeaza. Eu nici nu stiam de unele lucruri, fain, no? Ma rog, spune la momentul potrivit ce te deranjeaza. Repet, tipa era pe interes, materialista, nu se afisa cu tine, petru ea nu era o relatie ci tu erai doar sponsor. Stia ca o iubesti si o primesti cu bratele deschise orice ar face. NU! PUI PUCT. Te concentrezi la tine! Faci un sport ceva, citesti, descopera, iesi cu baietii. Detaseaza-te. Intr-o buna zi, chiar sub nasul tau va fi o fata. Ai 16 ani, esti tanar. Inceputul unei perioade faine adolescentine. Nu ti-o irosi aiurea. Repet, daca iti face bine poti sa-mi scrii pe privat

Răspuns Apreciat de Editori
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Hei, in primul rand, felictari ca ai putut sa ramai atata timp, avand in vedere ca ea nu prea a investit in relatia cu pricina. Se observa din radurile tale tristetea si dezamagirea, deoarece aveai asteptari foarte mari de la persoana iubita. Vezi tu, cand esti prea bun, esti luat de prost. Din cate am citit, ai tinut mult la tipa si esti loial. Iti spun asta direct, unor fete nu le place sa fii prea bun. Ce? Inebunesc, nu? Vezi tu, cateodata indiferenta si distanta, face persoana de langa tine sa vina mai mult, sa te doreasca. Tipa nu-i genul acela, sau s-a plictisit la un moment dat. Nu ma intelege gresit, nu zic ca ai gresit in felul cum ai tratat-o, dar pentru unele devin monotone aceste lucruri.
Asa am fost ca tine, faza-i ca eu nu prea mi-am aratat sentimentele, dar am investit in relatie. Mi-a spus prietenul meu, daca tu faci asa, asta nu inseamna ca trebuie sa-l fac si eu. Dezamagita putin, dar are dreptate.
Asa si cu tine, sa nu ai prea mari asteptari de la cineva care deja stii ca n-o sa faca.
Cu rau, ai avut o relatie toxica, de reparat, mai greu. Parerea mea, oricat de greu este, nu esti fraierul ei si din punctul meu de vedere, nu mai merita o sansa. Cel putin, asa as face. Eu nu tolerez inselatul, tu ai mai dat o sansa. Daca a facut-o prima oara, a doua oara, crezi ca nu va urma si a treia?
Vezi tu, ea stie ca o iubesti, si ori de cate ori nu o sa-i mearga cu un tip, ea se va intoarce la tine. Dragule, nu fi a 2 roata. Nu merita. De ce sa prelungesti suferinta? Stii si tu foarte bine ca o sa suferi in continuare.
Stiu ca-i usor de zis si greu de facut, dar incearca sa-ti ocupi timpul. Iti vine sa plangi, fa-o! Descarca-te, dar in aceeasi timp fa si altceva. Du-te afara cu un prieten, descarca-te, plimba-te, citeste o carte, du-te la un club sportiv.
Si eu trec printr-o despartire, dar eu o iau ca pe o palma peste față. Eu m-am saturat sa plang si investesc in mine, vreau sa ma dezvolt personal, ceea ce-ti recomand si tie. Ia-o ca pe o etapa a formarii tale.
Numai bine, daca mai este ceva, scrie-mi pe privat! Cu tot dragul raspund! Ai grija de tine

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate n-ai facut ce trebuie in acei 2 ani. ai pupat-o si tu? ai tras-o de sani, de una alta? ca mno, e complicat ca adolescent.toata lumea e rusinoasa, si hop, gaseste baiatu care nu e asa rusinos, si ii ofera mai multe. (nu ma refer la sex) ci la alte chestii.

| eckblume a răspuns:

Eu sunt uimita cum unii ca tine cu bun simt si sinceri ajung sa fie dezamagiti si "vrajiti" de catre fete in felul acesta.
La 16 ani adolescentii devin curiosi, leaga noi prietenii si pot face greseli din care invata pe viitor sa nu le mai repete.
Tu ca baiat educat i-ai aratat dragostea ta, insa fata aceasta e o persoana care NU pune pret pe sentimentele altora.
Ca sa iti treaca tristetea, fiindca esti ranit sufleteste mergi si spune-i in fata tot ce ai facut pentru ea si faptul ca ea te-a cautat pe tine, ea a avut nevoie de tine -> te descarci de emotiile negative. Poti sa ii si scrii daca nu vrei sa o vezi fata in fata.
Tu bucura-te ca ai scapat ea. Oamenii falsi sunt foarte daunatori. Tu ai avut ghinionul sa intalnesti o fata materialista si infidela - genul acela care umbla cu toti, dar vrea sa aiba pe cineva loial "acasa".
Ea trebuie sa se simta vinovata, nu tu.
Vei mai avea parte de prietene/iubite asa ca nu e o tragedie. Sa investesti sentimente costa, dar experienta aceasta te va ajuta sa te feresti de oamenii ca ea.
Sa faci activitate fizica- sport, sa iesi cu prietenii tai buni in oras, sa vorbesti cu alte colege despre seriale/filme (orice fel de discutie) pentru a-ti tine mintea ocupata. Nu e capat de lume... s-au despartit oameni dupa o casatorie de 25 de ani si au trecut peste.
O sa te schimbi fizic, o sa arati si mai aratos, iar atunci vor roi fetele in jurul tau. Tu nu te inchide in tine, ci fi sociabil, demonstreaza ca treci peste faza asta ca un adevarat barbat. Axeaza-te si pe scoala, ca iubirea trece prin stomac.
Sa fii atent de acum incolo si vei intalni cu siguranta o fata care sa te iubeasca si sa te aprecieze pentru felul tau de ai fi, nu pentru partea materiala.

| adidas1225 explică (pentru AleeAlexaaandraaa):

Faza e că nu cred ca avea de ce să se plictisească pentru că eu mereu eram ala de incerca lucruri noi.dar ea este mai materialistă..se uita dupa chestii materiale (băiatul cu care sta de 4luni ..si eu nu stiam. are motocicleta si este de seama cu mine )
Se ascundea cu mine de parca as fi fost vreun drogat sau bețiv cand pe mine toata lumea ma cunoaste ca baiat serios cu o familie serioasă.
Ea mereu imi arata greselile.mi le accentua de la ea si pe urma imi scotea ochii si ma compara cu altii..cand eu făceam o chestie banală.

| Rd79 a răspuns:

Ai noroc ca ai doar 16 ani, ai toata viata inainte sa gasesti alte fete mai bune.

Stiu cum e, si eu am trecut prin ceva similar, numai ca au fost mai mult de 2 ani. O sa treaca cu timpul, daca te face sa te simti mai bine happy

| adidas1225 explică (pentru AleeAlexaaandraaa):

Chiar m-ai facut să mă simt mai bine!

| AleeAlexaaandraaa a răspuns (pentru adidas1225):

N-ai idee cat ma bucur. Repet, daca mai ai ceva pe suflet, ascult cu mare drag!