| LSMM a întrebat:

Toţi oamenii au un rost pe Pământ? De exemplu, câteodată simt ca şi cum nu-l voi putea găsi. Cum putem fi siguri că nu suntem inutili? Sau cum să scăpăm măcar de sentimentul supărător că n-avem nicio importanţă şi că mai bine nu ne-am fi născut?

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Toți oamenii au un rost pe Pământ! Pot să te asigur de asta. Fiecare om, fiecare individ de pe această planetă, într-o bună zi se va simți împlinit. Sau dacă nu se va simți înseamnă că nu a trăit în prezent, nu s-a bucurat de momentul vieții, a fost atras de viitor sau trecut.
Toți ne simțim câteodată inutili, fără speranță. Dar știi, avem o singură viață la dispoziție ce nu merită irosită cu astfel de gânduri. Gândește-te că ești minunată, că ești specială, că ești cineva în această viață.
Gândește pozitiv și bucură-te de fiecare clipă, ca și cum aceasta ar fi ultima ta zi.

| William a răspuns:

Nu iti gasesti rostul in viata pentru ca nu il cauti unde trebuie. Grabeste-te si gaseste-l ca sa nu iti irosesti zilele.

| Florennce a răspuns:

Bună!
Cele mai mari întrebări ale omului sunt : Cine sunt? De unde am venit? Și unde mă duc?
Fiecare om se confruntă cu aceste întrebări și mi se pare normal.
Cred că rostul oamenilor este să-L caute pe Dumnezeu și să se preocupe cumva și de viața de după moarte. În al doilea rând, omul e proiectat să îndeplinească anumite planuri și eu mă gândesc că în fiecare om există o rezervă de imaginație și putere, că dacă vrei să-ți depășești condiția, poți face multe. Și cred că fiecare om poate face asta, dar nu toți vor s-o facă.
Dacă stai să gândești mai profund, îți vei da seama că noi, oamenii, suntem niște ființe minuscule și incapabile, o bucată de carne doar, dar apoi te gândești că această bucată de carne, dacă vrea, poate face lucruri uimitoare.
Și ăsta e unul dintre scopurile noastre: valorificarea de sine.
Baftă!

| Radu284 a răspuns:

Daca crezi intr-un creator, atunci nu vad cum ar putea exista ceva (sau cineva) care nu isi are rostul. Daca nu crezi intr-un creator, atunci conceptul de rost dispare, si intrebarea nu prea are sens.

| StefanMosneaguID a răspuns:

Da, fiecare în sinea lui ştie răspunsul la întrebarea ta. Dacă simţi că nu-ţi găseşti răspunsul, atunci asta înseamnă că te multe ori nu crezi că ai vreun rost. Te depărtezi de întrebare singură... Siguranţa că tu nu eşti inutil ca om vine din ochii persoanelor pe care le ajuţi. Rostul meu este să-ţi fiu de ajutor şi să-ţi explic cum gândeşti greşit. Rostul tău este să înţelegi şi să ajuţi şi tu la rândul tău pe altul. Vei înţelege cum singurătatea îţi fură sentimentul de a avea importanţă în lume şi că bine ar fi dacă nu ai fi apărut. Pentru că nu ai cu cine vorbi şi nu ai descoperit persoane bune la suflet. Nu sunt eu foarte bun cu ceilalţi, dar dacă vrei poftim id-ul meu: dragos_stefan94. Succes!

| LSMM explică (pentru StefanMosneaguID):

Acei oameni buni la suflet se dovedesc a fi, la un moment dat, ipocriţi... Când stau lângă astfel de persoane nu mă gândesc decât că "uite, ăsta vrea să-şi bată joc de mine dacă se comportă aşa frumos". Şi uneori cred că aşa şi e...

| StefanMosneaguID a răspuns (pentru LSMM):

Îi judeci şi te doare. Încetează să mai faci asta şi vei descoperi şi partea bună din oameni. Oamenii sunt ipocriţi, pot fi şi răi dar au o parte bună în ei ce nu poate fi văzută uşor. Acceptă-i şi nu-i mai judeca. Îi provoci să facă la fel. Drept exemplu, faptul că mi-ai acceptat sfatul arată că amândoi putem să ne ajutăm reciproc. Ai grijă de tine!

| LSMM explică (pentru StefanMosneaguID):

Mulţumesc mult!

| BabyyBllue a răspuns:

Offbig grin E o chestie de moment o sa treaca, singurul mod prin care poti sa vezi ca ai un rost e sa inveti, sa ai note bune sa iti multumesti parintii, sa iti gasesti apoi un loc de munca de unde vei avea bani si iti vei putea cumpara ce vrei cand vrei, apoi iti vei gasi o persoana care sa te completeze si sa te faca fericit/a si apoi o familie... Toate au sens, totul se intampla cu un motiv, tu doar trebuie sa te chinui sa iasa totul bine, de preferat e sa GANDESTI de 2 ori inainte orice chestie big grinbig grin