| Ionut659 a întrebat:

TPU am 13 ani și nu îmi mai suport părinții. Vreau să mă mut, să scap de alei, aș prefera să fiu pe stradă decât cu ei, ce să fac? Ei mă bat.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ti s-au oferit cam multe si ai inceput sa faci fițe. Stai unde esti si lasa ciocu mai mic. Nu stii cum este viata singur printre straini.

| mihai69 a răspuns:

Apelează la „telefonul copilului" și spune-le ce și cum.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu îți suporți părinții?
Dă mai multe detalii, poate problema e și la tine și se poate găsi o soluție.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai evident, nu poti sa te muti ca esti minor pana la 18 ani dar daca situatia e atat de grava incat se ajunge la vanatai,apeleaza la un profesor,diriginte,o ruda,prieteni, copii nu merita agresiune fizica si verbala mai ales de la parinti cand iei trebuie sa ofere pace si libertate copilului si bunastare.
Fii tare, fi puternic, fiindca daca nu esti tu puternic, nimeni nu va fi.
Toatr cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Eugen80 a răspuns:

Suna la telefonul copilului daca tu nu faci nimic pentru ca ei sa se comporte asa.
sa te muti si sa pleci cam toti tinerii vor si poti sa o faci dupa 18 ani.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Imi pare rau ca treci printr-o situatie dificila. Daca consideri ca este foarte grav ceea ce ti se intampla, suna la 112 sau la telefonul copilului. Totusi, nu cred ca e mai bine pe strada. Acasa ai caldura, mancare, un pat in care sa dormi. E mare lucru. Nu toti si-ar permite luxul de a avea un laptop sau telefon de pe care sa scrie pe TPU. Priveste partea plina a paharului, nu te descuraja, vei reusi! happy

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Încearcă să nu ii superi sa nu te bată...O sa crești si o sa stai departe de ei si o sa iti fie dor de ei. poate acum ai ura in suflet, dar gandeste-te cum e sa nu ii ai, sa trebuiască sa mergi la muncă sa plătești facturi, mâncare, curat, etc.Ei oricum te iubesc sunt sigura.