| RyAngel a întrebat:

TPU am o problema. Am 15 ani, mama nu ma lasa sa fac mai nimic cum fac si cei din jurul meu. Adica a fost un concert la care daca m-am dus si tinea pana la 11 si erau multi prieteni si cunoscuti si mama nu m-a lasat decat pana la 8 jumate si toti aia mai importanti gen connect-r nici nu aparusera. Nu mi se pare corect fiindca eram grup mare si va dati seama ca restul se supara daca le zici ca hai sa mergem la ora aia si singura nu ma lasa sa vin inapoi, adica vreau sa zic altii de ce au voi si ii lasa parintii iar pe mine nu? Inteleg ca vrea sa fiu in siguranta, dar daca toata lumea sta pana la sfarsit si toata lumea merge de ce eu nu pot sa fac ca restul, adica n-as fi singura... Nu stiu ce sa fac pentru ca de fiecare data face asa, eu plec mereu prima si ceilalti mai raman uneori mult dupa si niciodata n-a patit nimeni nimic. Adica si cand stau in fata blocului nu ma lasa sa stau cat stau si ceilalti; am note bune si nici n-am fost genul de copil de care sa-i fie frica ca fumeaza si sta cu baieti si chestii d'astea. Nu mi se pare corect pentru ca n-am facut niciodata ceva sa-i demonstrez ca nu poate avea incredere in mine si ma simt foarte prost cand eu trebuie sa plec mai devreme decat ceilalti si de obicei abia atunci incepe sa fie ceva mai interesant sau atunci ne distram mai bine...nu e ca si cum as fi singura ca sa fiu in pericol, iar daca ii zic sa vina tata sa ma ia cu masina cand se termina ( pe la 11 - 11 jumate) face urat ca ce ca tata sta dupa mine sa vina sa ma ia cand vreau? Ideea e ca trebuie sa fiu in casa cand se intuneca si ce concert se termina cand se intuneca?! Nu-i convine sa vina sa ma ia, nu-i convine sa vin cu toti ceilalti si nu-i convine daca stau in casa ca "da de ce nu iesi si tu?" uite pentru ca stric cheful tuturor ca eu trebuie sa fiu acasa devreme. si nu pot sa zic ca am stat vreodata pana tarziu pana acuma dar o data la o luna nu poate sa ma lase si pe mine? Nici in mall nu ma lasa cu prietenii - si ala e pazit.

7 răspunsuri:
| RexCuParuCret a răspuns:

Atata timp cat tu esti un om capabil sa ai grija de tine si nu faci tampenii si prostii mi se pare corect sa iti acorde libertate.

| justmebi a răspuns:

Hei. esti fata sau baiat?

| justmebi a răspuns:

Hei. uite, ai genul ala de parinti mai protectivi...si asta e intr-un fel bine. gandeste-te cate fete violate\transate sunt. cel putin la concerte este destul de periculos. si nu te baza pe faptul ca nu esti singura (de exemplu eu si inca niste prieteni am fost batuti destul de bine doar pentru ca noi suntem rockeri si am mers la un concert la care cantau connect-r si astia, dar efectiv nu faceam nimic. si nu eram 2 sau 3, eram vreo 7-8. si au sarit vreo 15 pe noi ca cica noi nu avem ce cauta la concertul lor). ma rog, daca vrei mai multa libertate, trebuie sa-i faci pe parintii tai sa aiba mai multa incredere in tine: prezinta-le prietenii tai, spune-le exact unde mergi, ce faci si cu cine. spune-le ca esti suficient de mare incat sa ai grija de tine. le poti propune, pentru inceput, sa te lase o data pe luna sa ajungi mai tarziu acasa. ceea ce mi se pare mie ciudat este faptul ca majoritatea parintilor cred ca atat timp cat este lumina afara nu ti se poate intampla nimic...(eu am primit un pumn in fata de la un tip necunoscut pentru ca mi-a cerut un foc si nu aveam. si asta a fost in mijlocul zilei). si crede-ma, nici prea multa libertate nu-i buna. adica pe mine parintii m-au lasat, de pe la vreo 13 ani sa fac absolut tot ce vreau. pe la 14-15 ani m-am apucat de fumat, am inceput sa beau, sa stau cu persoane cu 10-15 ani mai mari ca mine, sa fumez iarba, sa-mi bag in vene, sa nu trec cu saptamanile pe acasa, ori dormeam la prieteni, ori stateam in cluburi. Si dupa ce mi s-au intamplat o gramada de lucruri nu foarte placute pentru ca stateam afara dupa ce se intuneca, mi-am dat seama ca nu-i ok si am renuntat la toate astea. Deci incearca sa fii optimista si bucura-te ca parintii tai au grija de tine big grin

| Chichi155 a răspuns:

Salut! Prima intrebare: Esti fata? Daca da e normal... Parintii se uita la televizor si vad multe stiri cu adolescente violate, rapite, etc. Si eu am 15(imediat fac 16) si daca merg undeva si se face 10 jumatate sau 11, mama ii disperata. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este: vorbeste cu parintii tai, fa-le cunostinta cu prietenii tai( sa vada ca nu esti prieten/a cu copii problema, dubiosi) si cel mai important lucru este sa fii la fel de bun, daca nu mai bun la scoala.

| RyAngel explică (pentru Chichi155):

Sunt fata si da, ei imi cunosc majoritatea prietenilor dar nu stiu...parca tot n-au incredere in mine si mi se pare mai logic sa vin o data cu tot grupul acasa decat sa vin singura si ceilalti sa mai ramana, adica nu e mai sigur sa vin cu restul? dar nu stiu cum sa spun, intotdeauna imi da replica ceva gen "daca nu-ti convine nu mai mergi deloc" niciodata nu reusesc sa discut ceva normal sau rational cu ea...

| Chichi155 a răspuns (pentru RyAngel):

Inteleg... sincer nu prea mai ai ce face. Eventual daca ai frati mai mari sa ii incluzi in grupul tau si asa parintii vor sti ca sunteti impreuna si poate nu vor mai fi asa stresati. Multa bafta:*

| Pufick a răspuns:

Mama ta vrea sa aiba grija de tine. Poate ca exagereaza uneori dar asa sunt mamele! Lafel face si a mea.